okt

14

sobota o 20:00

Bratislava v pohybe – Divadlo Štúdio tanca / SK: AT THE HORIZON OF NO RETURN (60´) *

vstupné: 12 €, študenti 8 € 

Choreografia: László Fülöp, Hudba: Vince Varga, Asistent dramaturgie: Zebastián Méndez Marín, Svetelný dizajn: Ján Čief, Scénografia a kostýmy: Ivana Macková, Účinkujú: Tibor Trulik, Michaela Mirtová, Jason Yap, Diego Álvarez Sanóu, Indira Chamalé Ortiz, Cindy Ng

Je slobodná vôľa skutočná, alebo je len ilúziou náhodne vytvorenou v priebehu evolúcie ľudstva? Je ľudská rasa odsúdená k zániku? Sme odsúdení alebo požehnaní ilúziou vlastného ega? Aj to sú otázky, na ktoré hľadá odpoveď choreograf László Fülöp v tanečnom predstavení At the horizon of no return (Na horizonte bez návratu). Dielo vytvorené pre umelecký súbor Divadla Štúdio tanca  je zamyslením o stave, v ktorom sa momentálne nachádza civilizácia, Zem a vesmír. Východiskom jeho reflexie je pozorovanie tela, ktoré na dané udalosti vedome či nevedome reaguje.

V každom momente sa ľudstvo stretáva s večnou snahou udržať si čo najväčšiu stabilitu života. Ak by sme sa odklonili od konštanty, v ktorej žijeme, stratili by sme pravdepodobne dôvod zaoberať sa samými sebou. Hovoriť o človeku ako o hlavnom konateľovi by prestalo mať zmysel. Zdá sa ale, že v prírode je jedinou konštantou samotná premena (neustála zmena) a my ako ľudský druh nepretržite hľadíme na horizont bez návratu. Ako odpovieme na toto volanie po zmene? Tým, že sa prispôsobíme toku neustálych zmien, alebo zostaneme len pozorovateľmi na okraji týchto premenných udalostí a budeme sledovať, ako sa realita vzďaľuje? Ak zostaneme v roli pozorovateľov, nezmení nás to tiež? Ako je v celom tomto procese prítomné vedomie? Čo je jeho podstatou a akú má v našom rozhodovaní úlohu? Ide o nástroj, ktorý nám pomáha prekonávať  limity a zákony nášho života (vesmíru), alebo je to len náhodný vedľajší efekt?

vstupné: 12 €, študenti 8 €