jún

21

FUTURIT: Prečo je Veľká Británia nevyčerpateľným zdrojom elektronickej hudby?

vstupné: vstup voľný

FUTURIT

Britská hudobná kultúra je veľmi bohatá. Prečo je Británia takým neúnavným zdrojom žánrov ako Rave, drum ’n’ bass, IDM, Grime, Dubstep, Hardcore, Hyperpop, Trip-Hop? Špeciálnou prísadou britskej hudby sú Afro-Karibskí imigranti; reggae a dub ovplyvnili aspoň polovicu z vyššie menovaného. Rave je taký spirituálny príbuzný reggae.

Okrem vplyvov ako zlé počasie, ktoré sú veľmi špecifické, sú tu vplyvy, ktorými sa dá inšpirovať aj v iných kultúrach:

  • Veľký dôraz kladú na vzdelávanie, hudba je dobre zadefinovaná v školskom systéme. Mladí ľudia ktorí majú čas na vzdelávanie a prístup k technológiám, dokážu veľké veci: polytechnické školy vytvorili niekoľko silných generácii tvorcov od BBC Radiophonic Workshop cez Throbbing Gristle.
  • V Británii je hudba obľúbená, ľudia spievajú a hrajú na nástroje hocikde. Pokojne bez ambícii, len tak pre radosť. Scéna je v rukách ľudí ktorí robia hudbu a preto si robia čo chcú, neexistujú pevné pravidlá a regulácie.
  • Vydavateľstvá ako Warp, Hyperdub, alebo XL majú veľkú moc, združujú silné komunity, ktorým dodávajú kvalitnú hudbu dlhé desaťročia. Rozvinutá koncertná infraštruktúra vytvára príležitosti a generuje ďalší záujem.

O všetkých týchto prúdoch, ktoré utvárajú dominanciu Británie v elektronickej hudbe bude rozprávať Peter Dolník.

Po prednáške nasleduje listening sessions od selektorov 4 8 0 5.

4 8 0 5 listening sessions

Sme skupina kamarátov, ktorých spojila láska k vinylom. Vinyly kvôli zvuku, kvôli samotnému médiu, aj kvôli tomu, že si vďaka nim hudbu vieme opäť vážiť. Roky zbierame platne, stretávame sa na koncertoch a v obývačkách na posluchových večierkoch, kde si púšťame naše najnovšie objavy: elektroniku experimentálnu aj tanečnú, balearic, drone, indie aj noise rock. Máme radi vapor wave, zabudnutú elektroniku z 90´s, aj obskurné rarity. Každý zbierame niečo iné, ale máme aj rovnaké platne od GAS, Susumu Yokota, 2814, alebo Voices from the lake.

Na 4 8 0 5 Listening Sessions ideme preniesť dobré stavy, ktoré zažívame s hudbou, medzi ďalších ľudí. 

Za 4 8 0 5 Braňo, Pali a Faun.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislavy.

vstupné: vstup voľný