máj

20

utorok o 18:00

Debata_A4: Ekonomika spravodlivosti: Kto (ne)platí za spoločnosť?

vstupné: vstup voľný

Slovenská vláda sa síce formálne hlási k sociálno-demokratickým hodnotám, realita však ukazuje čosi iné. V čase, keď niekoľko oligarchov vlastní majetok v hodnote miliárd eur a desiatky tisíc ľudí žijú bez prístupu k základnej infraštruktúre, sa verejná debata namiesto systémových riešení sústreďuje na zavádzanie nepriamo regresívnych daní (ako je transakčná daň), obmedzovanie občianskej spoločnosti a kultúrne vojny. Pri pretrvávajúcich výrazných majetkových nerovnostiach je dôležité diskutovať aj o spravodlivosti daňového systému. Zatiaľ čo niektoré skupiny obyvateľstva nesú značné daňové zaťaženie, iné, vrátane najbohatších jednotlivcov a korporácií, môžu využívať rôzne mechanizmy na jeho minimalizáciu.  

Vo verejnej debate chýbajú diskusie o progresívnom zdaňovaní veľkých príjmov a majetku, o regulácii kapitálových výnosov, či uvažovanie o zavádzaní základného nepodmieneného príjmu. Aké nové spoločensko-ekonomické paradigmy by mohli skutočne prispieť k spravodlivejšiemu a udržateľnejšiemu usporiadaniu spoločnosti? A prečo sú tieto témy v slovenskom verejnom diskurze takmer úplne neprítomné? 

Debata sa zameria na otázky spravodlivého zdaňovania, možných daňových reforiem a alternatívnych ekonomických modelov, ktoré by mohli prispieť k zníženiu sociálnych nerovností a posilneniu spoločenskej súdržnosti. 

Diskutovať budeme o možnostiach: 

  • férového zdaňovania a rozdeľovania bohatstva, 
  • základného nepodmieneného príjmu a jeho potenciálu pre demokratickú spoločnosť, 
  • novej ekonomiky založenej na solidarite a udržateľnosti, nie na súkromnom hromadení majetku. 

Hosťom debaty je Matúš Lupták, ekonóm a dátový analytik, ktorý pôsobil na Útvare hodnoty za peniaze MF SR a ako hlavný ekonóm Hlavného mesta SR Bratislavy. Ekonómiu vyštudoval na univerzite v Edinburghu, kde sa vo svojej záverečnej práci venoval téme univerzálneho základného príjmu. V magazíne Kapitál publikuje na témy ekonomickej spravodlivosti a udržateľnosti.  

Dramaturgia a moderátor: Bohdan Smieška

Z verejných zdrojov podporil Fon na podporu umenia.

vstupné: vstup voľný