14. apríla

Festival [fjúžn] zavíta aj do A4

Od stredy vás celý týždeň čaká v A4 program festivalu[fjúžn]. 8. ročník multikultúrneho festivalu (18.-24. apríl), predtým známeho ako Týždeň nových menšín,organizuje Nadácia Milana Šimečku. Jeho cieľom je spájať ľudí najrozmanitejších kultúr, zvyšovať povedomie o nových menšinách na Slovensku, prezentovať život cudzincov a scitlivovať verejnosť na témy migrácie a multikulturalizmu. Okrem iných miest sa uskutoční aj v priestore súčasnej kultúry A4.

Program festivalu v A4:

Streda 17. apríl o 19.00:


Vernisáž výstavy plagátov študentov vysokých výtvarných škôl z Bulharska, Čiernej Hory, Českej republiky, Talianska, Francúzska, Macedónska, Rakúska, Rumunska, Ruska, Slovenska, Srbska a Veľkej Británie (200 študentov z 23 škôl). Mladí umelci inteligentnou a vtipnou formou odpovedajú na aktuálne otázky. (Viac TU.)

Streda 17. apríl o 20.00:


S ND Y P RL RS je v Berlíne pôsobiaci one man band, za ktorým sa skrýva 27-ročný Malte Cornelius Jantzen. Na konte má tri albumy, ktoré spájajú záľubu v špinavších lo-fi zákutiach americkej indie scény s temne ladenými drone-ambientnými gitarovými krajinami. Hlukové steny jeho akutálneho LP REX meditatívnosťou pripomínajú Grouper na ikonickom albume Dragging A Dead Deer Up A Hill.
Domácu scénu zastúpi anglický kolega Aches. Rodený Sheffieldčan žijúci v Bratislave pracuje s melancholickými gitarovými plochami, zastretým vokálom a so zvukovými artefaktmi, ktoré príležitostne kolidujú s organickou stranou súčasnej britskej elektroniky. (Viac TU.)

Piatok 19. apríl o 20.00:


Andrew Hillard (či tiež Frank Winter) a Bene sa nazvali founý a nahrali skladbu hold’em caulfield. Takú zimnú. Gitara, rap, spev, folk, hocičo. Jednoducho founý. Justin Lavash je anglický bluesový gitarista a pesničkár žijúci momentálne v Prahe, kde sa aj zoznámil s Monikou Načevou. Tá ho oslovila na spoluprácu a spolu zostavili mix piesní z ich repertoáru. Karaoke Tundra je pôvodom ukrajinský producent a DJ žijúci na Slovensku, jeden z najproduktívnejších umelcov na našej elektronickej scéne. V svojej diskografii má zapísané projekty s Peťom Tázokom či DJ-om Spinhandzom. (Viac TU.)

Nedeľa 21. apríla o 18.00:


Hedonistická nedeľa: Neformálny gurmánsko-spoločensko-kultúrny olovrant v príjemnom prostredí. Príďte sa presvedčiť o tom, že zamýšľať sa nad kulinárskou kultúrou a zároveň dobre najesť či napiť sa dá!
Čo človeku najviac chýba v cudzine? Rodina? Priatelia? Jedlo? V rámci festivalu [fjúžn] sa budeme rozprávať o tom, ako sa snažia cudzinci preniesť si k nám aj kúsok svojej gastronómie a kde všade v Bratislave môžete ochutnať exotickú kuchyňu. (Viac TU.)

Nedeľa 21. apríl o 20.00:


E.T. the Extra-Terrestrial, réžia Steven Spielberg, USA, 1982, 115 min.
„E.T. volať domov“. Každému migrantovi sa občas zacnie po rodnej hrude. Zaspomínajte si na osudy najznámejšieho pozemského „cudzinca“. Kultový film, ktorý získal 4 Oscarov. (Viac TU.)

Kompletný program festivalu [fjúžn]: https://www.facebook.com/events/593375177340641