13. marca

Festival KRAA! predstaví výber slovenskej experimentálnej hudby

Ako znie „skutočne súčasná hudba“ sa môžete prísť presvedčiť už túto sobotu 16. marca na náš jednodňový festival KRAA! v A4. Program šiesteho ročníka je maratónom až deviatich vystúpení, od elektroniky po improvizovanú hudbu.

 

Od vzniku festivalu v roku 2013 vám predstavujeme mnohotvárnosť a pestrosť sviežich prístupov v slovenskej hudbe, ktorá sa nebráni novým zvukom, nekonvenčným postupom a dobrodružnému experimentovaniu. KRAA! je vždy dlhým večerom plným zvukových prekvapení, na ktorom zvedavé publikum spozná každý rok nové a iné projekty. Náš damaturg festivalu, muzikológ a hudobník Slávo Krekovič stojí aj za každoročným medzinárodným festivalom NEXT. Podujatie KRAA!, nazvané podľa rovnomenného webového portálu, s NEXTom zdieľa podobné zameranie na invenčnú a experimentálnu tvorbu, avšak sústreďuje sa na výlučne slovenských autorov. Aj napriek tomu, že často nejde o mediálne známych  hudobníkov, na festivale mávame plno. „Nekonvenčná, tvorivá hudba má už u nás svoju scénu a stabilné publikum“, hovorí Slavo. „Avšak svoju rolu zrejme zohráva aj to, že návštevníci majú ojedinelú možnosť zažiť za jeden večer množstvo novej hudby. Zámerom je, aby sa projekty neopakovali, vďaka čomu sa ich za ostatných päť rokov sa podarilo predstaviť už vyše štyridsať. Scéna je veľmi vitálna a viacero z umelcov sa presadzuje aj v zahraničí.“ Tento ročník minifestivalu predstaví opäť množstvo rôznorodých prístupov k hudobnej tvorbe bez žánrových zábran. Všetky z nich však spája chuť robiť to inak a po novom, objavovať nové cesty v hudbe.

 

Modulárne syntetizátory, klávesy, ruchy aj jazzové harmónie sľubuje nový set hudobníka a producenta Adama Dekana (https://soundcloud.com/triplesunrecords/sets/adam-dekan-7of18), stojaceho za množstvom projektov (Triple Sun, Gladia Moony).

 

Elektroakustické trio skúsených improvizátorov Daniel Kordík (syntetizátor) / Michal Matejka (gitara) / Miroslav Tóth (saxofón, spev) nedávno vydalo debutový album (https://tothemrecords.bandcamp.com/album/v-r-chlosti-pomaly), ktorý je nominovaný na rozhlasovú cenu Radio_Head Award 2018 kategórii Experimentálna hudba.

 

Elektronik Dominik Suchý (https://suchydom.bandcamp.com) je známy aj z dua Tittingur, nominovaného taktiež na cenu RHA, ale má za sebou aj dva vynikajúce sólové albumy.

Virtuózny klavirista Fero Király (http://www.ferokiraly.com) sa tentokrát ukáže v inej polohe: ako priekopník slovenského live codingu, teda programovania zvuku priamo na pódiu.

Krajné Čierno je v Nízkych Beskydách a patrí do Laboreckej vrchoviny. O hlukovej zostave okolo Maroša Kovaľa a Tomáša Ferka (alias Teapot) sa to už nedá povedať, zato jedno je isté: bude to intenzívne. (https://www.youtube.com/watch?v=6Fz-Kdng77Q)

 

SWAG Ensemble je nový kolektívny projekt hudobníkov, venujúcich sa voľnej impovizácii.
Violončelista Andrej Gál (https://andrejgal.wixsite.com/andrejgal), Alžbeta Irhová (https://www.facebook.com/pg/ExperimentalEnsemble/) na gitare, trubkár Robert Kolář, klaviristka Erika Krkošková a hráč na elektroniku Slávo Krekovič (http://krekovic.info) v tejto zostave budú stáť na pódiu vôbec po prvý raz.

Neobvyklým zážitkom bude koncert Tigris Argentum (https://www.facebook.com/tigrisargentum), mystický a rituálny, čisto akustický sólový projekt jednej z výrazných postáv slovenskej DIY a noisovej scény Matúša Mikulu.

Elektronický hudobník a multiinštrumentalista Tomáš Prištiak (https://buoytom.bandcamp.com/album/mechanical-heart-valve), známy tiež ako polovica Tante Elze, sa zvykne objavovať na scéne čoraz častejšie aj sólo.

 

Mladej skladateľke a improvizátorke Veronike Škutovej (https://veronikaskutova.bandcamp.com) v jej novom koncertnom sete vypomôže akordeonistka Kamilé Čekauskaité.

 

FACEBOOK EVENT