11. mája

Festival sieťovej kultúry Multiplace v A4

Multiplace je festival sieťovej kultúry pripravovaný medzinárodnou sieťou organizátorov paralelne na rôznych miestach sveta. Je najväčším podujatím svojho druhu na Slovensku a spolu s pražským festivalom Enter Multimediale, Bienále WRO vo Wroclawi a Ars Electronicou v Linzi patrí k hlavným prehliadkam umenia nových médií v strednej Európe. Koná sa každoročne na jar v galériách, kultúrnych centrách, kluboch, kaviarňach, až po ulice, byty, káblovú televíziu či internet.

Cieľom „festivalu-siete” Multiplace je vytvoriť zázemie pre podporu mediálnej tvorby, podporovať tvorbu v otvorenom a kolaboratívnom prostredí a posilniť kritické uvažovanie o živote v kultúre ovplyvnenej technológiami. Multiplace pritom kladie dôraz na experimentovanie s možnosťami spolupráce a prepájania medzi jednotlivými uzlami siete.

Občianske združenie Multiplace, koordinujúce festival, bolo založené v roku 2004. Od roku 2008 prevádzkuje slobodný umelecký server Sanchez, na ktorom hosťuje množstvo umeleckých a kultúrnych webov.

Okrem iných miest sa Multiplace uskutoční aj v bratislavskej A4-ke. Program festivalu v priestore súčasnej kultúry A4 nájdete TU.

Web festivalu:http://multiplace.org/blog/

PROGRAM MULTIPLACE V A4:

18 Sobota
19.00 HOTKAROT RIOT (CZ) / performance, prezentácia / vstupné dobrovoľné
Kľúčové slová: citizen science, veggie revolution, experimental gastronomy, hacktivism. A ešte humor. Pražská grupa technologicko-kulinárskych geekov, umelcov a aktivistov verejného priestoru Cancel 365 predvedie na zapojených mrkvách svoju vtipnú i technologicky inšpiratívnu elektro-hudobnno-gastronomickú performance, uvarí svoju vyhlásenú špecialitu HotKarot & OpenSauce a porozpráva o svojich projektoch. “Když nemáš BIODATA, dej tam ňáký jiný data.” Príďte ochutnať!
http://www.opensauce.cz/

18 Sobota
21.00 FRISK FRUGT (DK), TURBOSAMPLER (SK) / koncert / 5 € / 4 €
Frisk Frugt v preklade znamená čerstvé ovocie. Stojí za ním sympatický Dán Anders Lauge Meldgaard, ktorého sme zavolali na Multiplace, aby nám dokázal, že pop môže byť aj kreatívny. V jeho farebnom hudobnom vesmíre sa stretávajú miestne ľudové piesne s elektronikou, experimentálnym rockom, drónmi, psychedéliou aj jazzom a všetko je to podporené vlastnoručne vyrobenými elektro-mechanickými nástrojmi. Frisk Frugt zahviezdil na slávnom festivale v Roskilde 2011 so strhujúcou polyrytmickou kapelou, na Slovensko zavíta v zostave s bubeníkom.
Celkom iný spôsob vysporiadania sa s popom zažijeme s projektom Turbosampler – Jakub Pišek v štýle divokej mashup-cut-up estetiky digitálne pľundruje a granulárne dehonestuje, čo sa dá i nedá. Výsledkom je všetko iné, len nie nuda.
http://qujunktions.com/artists/frisk-frugt
http://kubriel.servus.at/index.php?s=turbosampler

19 Nedeľa
19.00 MULTIPLACE EXPO / vernisáž, projekcia, prezentácia / vstupné dobrovoľné
Jednodňová vernisáž aj finisáž digitálneho umenia. Jan Nálepa a Denisa Richterová, obaja momentálne študujúci na Pražskej VŠUP v ateliéri Supermédiá u Federica Diaza, nám ukážu ako funguje tamojšia multimediálna scéna. Jan uvedie projekt, ktorý prezentoval na tohtoročnom art-sci-tech bienále ENTER v Prahe a Denisa vytvorí inštaláciu určenú priamo pre priestory A4. Boris Vitázek a Zuzana Sabová z VŠVU predvedú hudobný nástroj Grafofón, interpretujúci grafické partitúry “na bežiacom páse”. Interaktívne dielo Vysávanie od slovenského umelca Ivana Dudáša prezentuje jednu z posledných umeleckých stratégií v kontexte tvorby pracujúcej s archívnymi zábermi. Zuzana Husárová a Ľubomír Panák predstavia interaktívnu aplikáciu Obvia Gaude, vytvorenú pre tablet s dotykovým displejom. A k tomu na záver impozantná trojkanálová videoinštalácia Rear Window Loop od luxemburského umelca Jeffa Desoma, ktorá je remixom filmu Alfreda Hitchcocka Rear Window. Scény z neho autor vystrihol a poskladal do jediného panoramatického obrazu, kde sa paralelne dejú všetky udalosti (cena Golden Nica na festivale Ars Electronica 2012).
http://www.vsup.cz/cs/volne-umeni/atelier-supermedii
http://kyberia.sk/id/6677184
http://zuz.husarova.net/post/46235556973/application-obvia-gaude
http://www.jeffdesom.com/hitch/

20 Pondelok
17.00 V4 CATCH FORUM ECHOES / prezentácie / vstup voľný
V spolupráci s pražským centrom pre umenie a technológie CIANT sme pripravili prezentáciu stredoeurópskych media labov a projektov, prakticky sa venujúcich (okrem iného) výskumu, kreativite a technológiám vo vzťahu k handicapom. CIANT, media lab Kitchen Budapest a ďalší odprezentujú zaujímavé a inovatívne projekty, ktoré posúvajú hranice v tom, ako môžu byť technológie a umenie užitočné pri rôznych druhoch postihnutí. S podporou Visegrádskeho fondu.
http://www.ciant.cz/
http://www.kitchenbudapest.hu/

20 Pondelok
21.00 KOLÍNSKA NOC / performance / 3 €
Balz Isler, Andreas Hirsch, Yvonne Klasen, Tina Tonnagel, Max Erbacher, Stefanie Klingemann
Skupina umelcov z nemeckého Kolína kreatívne prepájajúcich viaceré médiá prichádza so sériou kúskov pohybujúcich sa medzi koncertom a multimediálnou performance: dva meotary a rôzne mechanické zvukové generátory, quicktime multikoláž, domácky vyrobené nástroje, live sampling, projekcia. Viac info na www.a4.sk.
http://www.tinatonagel.de/
http://www.balzisler.org/
http://www.hirschonhirsch.com/
http://www.treespeedmusic.com/
http://www.yvonneklasen.com/

21 Utorok
18.00 ARTIST TALK: MATEJ VAKULA / prezentácia / vstupné dobrovoľné
Matej Vakula pôsobí na Katedre intermédií a multimédií VŠVU. Vo svojej intermediálnej tvorbe skúma spôsoby, akými je používaný a politizovaný verejný priestor. Jeho umelecký výskum je založený na princípoch do-it-yourself či open source, ktoré aplikuje na problematiku verejnej sféry, reflektujúc tematiky bezpečnosti a slobody, globálneho a lokálneho, privatizácie, politického a osobného atď. Jeho ambíciou je prispieť projektmi, založenými na využívaní nástrojov umeleckej intervencie, performance, zdieľania, softvéru a internetového umenia, k pozitívnej zmene spoločnosti.
http://www.vakula.eu/

24 Piatok
20.00 KRAKATOA – TALK CLUB: ANDREJ BOLESLAVSKÝ / prezentácia, diskusia / 1 €
Neformálny večerný ne-formát, kde pozvaný hosť, ktorý vidí ďalej ako za svoj nos, rozpráva o tom, prečo, ako a čo robí. V príjemnej atmosfére sa môžete porozprávať a socializovať s inšpiratívnymi ľuďmi z art / sci / tech scény.
Andrej Boleslavský je výskumník a umelec nových médií, v súčastnosti pracuje v Prahe v Mezinárodnom centre pre umenie a nové technológie – CIANT. Venoval sa vývoju počítačových hier, špecializuje sa na kreatívne platformy VVVV a Arduino, pomocou ktorých realizoval technologické riešenia pre niekoľko umeleckých projektov, napríklad The Experiment Arctic predstavený na festivale Ars Electronica. Andrej príde povedať, čomu sa momentálne venuje a čo je nové v CIANTe. Afterparty: DJs Tlis.sk. V spolupráci s Mladým psom, n. o.
http://www.id144.org/
http://www.ciant.cz/


————————————–

A4 – Karpatská 2 (budova YMCA), Bratislava, http://www.a4.sk/

fb event