08. novembra

Festival slobody pripomenie obdobie neslobody na Slovensku

Festival slobody je multižánrový medzinárodný festival, ktorý pripomína a analyzuje obdobie neslobody na Slovensku. V čase od 12. – 16. novembra prinesie množstvo zaujímavých filmov, výstavy, diskusie, divadelné predstavenia, či oceňovanie osobností, ktoré sa podieľali na boji proti totalite. V A4 v rámci festivalu uvidíte hneď dve inscenácie – od pražských Old Stars a lokálneho SkRATu. Na festival vás pozýva Organizuje Ústav pamäti národa. Vstup je voľný!
V piatok 14. novembra o 19.00 uvidíte v premiére Přelíčení od pražskej skupiny Old Stars – dokudrámu o súdnom procese s vedúcimi tábora v Osvienčime. Obžalovaní, svedkovia, byrokratickí zapisovatelia a „vrchný sudca“. Výpovede, obhajoby, spomienky a obrazy, ktorým sa nechce uveriť. Kto je vinník a kto je obeť? A kto ma záujem, aby trval tento zmätok? Prežili sme tábor, ale tábor trvá…
Viac info: http://www.a4.sk/program/2014-11-14-19-00

V sobotu o 18.00 uvidíte divadlo SkRAT v inscenácii Vnútro vnútra. Divadlo SkRAT sa vo svojej hre inšpirovalo dodnes neobjasneným prípadom podivnej smrti dvojitého agenta a kňaza Přemysla Coufala v roku 1981. Hra sa zaoberá mechanizmami, ktoré v rámci tajnej polície ŠtB umožňovali budovanie paralelnej mocenskej štruktúry a vzájomnú kontrolu jednotlivých zamestnancov a spolupracovníkov na všetkých úrovniach tejto organizácie. Mechanizmami, ktoré môžu fungovať aj po zániku ŠtB.
Viac info: http://www.a4.sk/program/2014-11-15-18-00

O 20.30 pokračujeme diskusiou, ktorej sa zúčastnia autori, herci a odborníci z Ústavu pamäti národa.