08. novembra

Fiordmoss a For You Katrina: klubová meditácia v A4

Zletného spánku sa definitívne prebudila jesenná hudba, apreto vám prinášame koncert dvoch spriaznených projektov. Jednu českú ajednu slovenskú kapelu, ktoré majú spoločné nielen jesenné vibrácie, ale aj to, že sa presídlili do Berlína. Na svojich nových nahrávkach výrazne nasali atmosféru tohto mesta, a15. novembra ju odovzdajú nám v Áštvorke. Prinesú so sebou inú mentalitu, aj svoj nový album na platni.

Fiordmoss boli na prvom albume dvojica, na druhom albume trojica, ana albumovej novinke Kingdom Come už sú štvorica. Každý album znie ináč, lebo na každom hrá iná zostava. To však vôbec nie je na škodu.

Aktuálne sú štvorica, hrajú snórskym bubeníkom, ausídlili sa v Berlíne. Fiordmoss robia hudbu, ktorá je oslobodená od všetkých národných charakteristík. Žijú predsa vmeste, vktorom ľudia nemusia myslieť na to, odkiaľ pochádzajú.

Albumová novinka Kingdom Come je menej opesničkárstve, aviac oklubovej hudbe. Dôležitá je tu atmosféra. Elektronika im umožňuje pracovať s ňou na dlhšej časovej ploche, apreto má priestor vyvíjať sa.

Kedysi bývali koncerty Fiordmoss aj vizuálnym zážitkom. Túto kapitolu aktuálne uzavreli, ahrajú takmer úplne po tme, iba sminimálnymi zásahmi. Kapela skôr stavia na budovaní hmatateľnej atmosféry, a naponore do ich hudby.

Naživo ich nové piesne tvoria kompaktný celok, ktorý však vďaka veľkej miere improvizácie môže zakaždým vypáliť úplne ináč.

Pre svojich fanúšikov ponúkajú Fiordmoss trochu iný zážitok oproti tomu, čo robili predtým. Pre nových záujemcov oich hudbu môžeme sľúbiť hodinový hudobný rituál ahlboký ponor do atmosféry. ZFiordmoss je stále poznať, že je medzi nimi aj hlbší vzťah, ako ten kapelný. Aich novej hudbe to len prospieva.

For you Katrina je slovenský hudobno – vizuálny projekt aktuálne presídlený vBerlíne. Efektované hlasy aneidentifikovateľné nástroje pripomenú Fever Ray, atmosféra piesní Trentemøllera.

Je to hudba plná pocitov – tých pekných, aj menej pekných. Cítiť tam smútok, sklamanie, bolesť, ale aj nádej. Hudba sa zarýva pod kožu, aspev odhaľuje aj to, čo má ostať zakryté.

Minuloročná EP Moon Allee znie ako prechádzka po mesačnej aleji. Špinu adážď vystriedali neónové svetlá, achuť tancovať. For you Katrina prináša krásu pre tých, ktorí vidia krásu tam, kde možno na prvý pohľad nie je.

For you Katrina je nezaraditeľná, postžánrová hudba. Post-všetko. Možno aj preto sa toto leto predstavili na festivale Creepy teepee. A tento mesiac im má vyjsť nový album High Notes.

Príležitostí vidieť tento projekt nie je veľa. Tak ju nepremeškajme!

(Peter Dolník)