15. marca

FRESH AIR: Aprílové koncerty v A4

Aprílový program v A4 nasadí priečku naozaj vysoko, a to v podaní troch koncertov silného obsadenia. Apríl bude aj posledným mesiacom projektu FRESH AIR v A4.

Hneď 1. apríla zažijeme jedinelé vystúpenie jazz-punkovej štvorice Lean Left. Saxofonista Ken Vandermark a fenomenálny bubeník Paal Nilssen-Love pracujú s improvizáciou, zahŕňajúcou silný element rytmického groovu. V aktuálnom projekte sa k nim pridajú gitaroví búrliváci z The Ex, Andy Moor a Terrie Ex, ktorí sú známi mixovaním prvkov rocku, voľnej improvizácie, tradičného folku a abstraktného hluku. Hudba kvarteta je extrovertná, silná, ale taktiež provokatívna. Podobne by sme mohli označiť aj energický improvizačný projekt Shibuya Motors, za ktorým stoja domáci experimentálni hudobníci Slávo Krekovič (elektronika) a Miro Tóth (saxofón, spev). Tentokrát však pôjde o špeciálnu rozšírenú verziu skupiny – k dvojici sa pridajú na bicích z Budapešti Balázs Pándi aRakúšan dd kern, doplnení o poľského gitaristu Michala Dymného. Minuloročný album Shibuya Motors sa sa ocitol medzi nomináciami na Radiohead Awards v kategórii Experimentálna hudba.

Vo štvrtok 20. 4. rozhýbe sálu A4 “nadupané” alternatívne rockové quarteto Moon Relay so svojou rytmickou inštrumentálnou hudbou, ktorá evokuje halucinácie, tanec a myšlienkové úlety do fantaskného sveta. Ich hlavnou inšpiráciou je psychedelická hudba 60. rokov, krautrock, techno, no wave, surf rock ale aj free jazz a electroakustická hudba. Svojím novým albumom Full Stop Etc. sa snažili odlíšiť od klasickej rockovej kapely. Výsledkom tanečná hudba, ktorá znie povedomo a predsa je v niečom nová. Večer doplní vystúpenie Monkey Plot, ktorí sú označovaní za revitalizátorov nórskej improvizačnej hudby. Aj napriek neustálej snahe objavovať a rozširovať si udržiavajú svoje základné postupy akustickej improvizácie. Ich hudba evokuje impresiu intímnosti, je nevtieravo chytľavá a nekomplikovaná. V poslednej dobe sa však od improvizácie vydali cestou kompaktnejších a takmer pesničkových celkov, ktoré však stále znejú dosť netradične.

Apríl a celý projekt FRESH AIR uzavrie výnimočný koncert nórskej avant-popvej speváčky Jenny Hval. Do A4 aprvýkrát na Slovensko zavíta 26. 4. Jenny Hval, ktorá vyčnieva spomedzi klasických popových hviezd najmä svojou multidisciplinárnou všestrannosťou ako hudobníčka, performerka, spisovateľka či vizuálna umelkyňa. Významnú úlohu v jej tvorbe hraje búranie rodových stereotypov, ktoré stvárňuje často až divadelnými scénamiosilujúcimi niekde medzi životom a smrťou. Melodické popové piesne s avantgardnými prvkami ich však dokážu pretransfomovať do podoby poetickej a fascinujúcej, hoci trochu znepokojujúcej uspávanky.

Na apríl je nachystaný naozaj jedinečný program, ktorý by bolo škoda zmeškať. Príďte snami vo veľkom zakončiť projekt FRESH AIR.

FB event: 1. 4. Lean Left, Shibuya Motors

FB event: 20 .4. Monkey Plot. Moon Relay

FB event: 26. 4. Jenny Hval, Tante Elze