23. januára

IFFR Live

Živé vysielanie z rotterdamského festivallu IFFR v A4 Jeden znajvýznamnejších filmových festivalov MFF Rotterdam bude vdňoch 26. – 28. januára premietať šesť filmov zpráve prebiehajúceho ročníka vbratislavskom Kine inak, ktoré je súčasťou A4 – priestoru súčasnej kultúry.Vrámci podujatia IFFR Live budú môcť diváci vBratislave sledovať filmy vrovnakom čase ako návštevníci festivalu ataktiež sa zapojiť do interaktívnej diskusie stvorcami.

Všetkých šesť filmov zvýberu nakrútili ženy režisérky asú originálnym pohľadom na skúsenosť žien, či už ide odospievanie apremeny tela, šikanu, nemožnosť mať deti, alebo starobu. Vpiatich prípadoch ide odebuty, pričom viaceré znich už získali festivalové ocenenia. Dva filmy budú uvedené vsvetovej premiére. Jedným zpremiérových filmov je Amateurs režisérky Gabriely Pichler, podvratná komédia zprostredia švédskeho malomesta, kam môže prísť veľká investícia avytvoriť tak stovky pracovných miest. Mestská rada sa rozhodne nakrútiť omeste propagačný spot, no dve hlavné hrdinky začnú rebelovať anakrúcať vlastný film, ktorý ukáže život vmeste taký, aký vskutočnosti je. Amateurs sú tak filmom osociálnych sieťach aneustálom nakrúcaní, osebaprezentácii, oreklame askutočnosti. Druhým filmom vsvetovej premiére je sebavedomý debut poľskej režisérky Olgy Chajdas snázvom Nina. Rovnomenná hrdinka, chladná učiteľka, nevie otehotnieť a preto spolu s manželom hľadá náhradnú matku. Mladá a atraktívna Magda by mohla byť vhodným kandidátom. Tak začína príbeh impulzívnej lásky. Vo výbere sa nachádza taktiež otvárací film Týždňa kritiky v Benátkach Pin Cushion britskej režisérky Deborah Haywood. Ide okomplexnú štúdiu vzťahu matky a dcéry, rozprávku o psychologických následkoch šikany v každom veku.

Ako už bolo oznámené skôr, zvyšné tri filmy IFFR Live 2018 sú víťaz benátskej ceny Orizzonti Nico, 1988 olegendárnej speváčke aherečke Nico, originálna variácia na príbehy odospievaní Blue My Mind aneobyčajné road movie La Holandesa.

Každý film stojí samostatne 3 eurá. Možnosť zakúpiť si pernamentku na celý festival za 12 eur v deň festilu 26. januára.

(Tomáš Hudák)