27. mája

Improvizácia aj virtuálni agenti. Pozývame na koncert Dafna Naphtali.

Neobvyklý zážitok pre priaznivcov zvukového umenia sľubuje posledný májový večer v  A4. Ste zvedaví, ako znie počítačová elektronika v kombinácii so živými vokálmi a saxofónom? Zaujíma vás interaktivita a chcete vedieť, ako vedia improvizovať neurónové siete? V tom prípade by ste u nás 31. mája nemali chýbať: spontánne newyorsko-viedenské duo Dafna Naphtali a Edith Lettner doplní Slávo Krekovič s novým sólo projektom Black_Bots.

 

Dafna Naphtali

je zvuková výskumníčka a umelkyňa, ktorá je neprehliadnuteľným zjavom na newyorskej scéne súčasnej hudby. Na konte má nespočetné množstvo spoluprác a projektov na pomedzí vedy a umenia, učí na Newyorskej univerzite. Špecializuje sa na živú elektroniku, hudbu improvizovanú a pominuteľnú. Nie sú jej cudzie roboty, viackanálový zvuk ani live coding, teda programovanie zvukov priamo na pódiu. Okrem počítačových algoritmov používa svoj hlas ako hlavný nástroj. Dafna je totiž aj experimentálna vokalistka, ktorá interpretuje hudbu avantgardných skladateľov 20. storočia ako John Cage či Karlheinz Stockhausen. Jej prístup však ani zďaleka nie je akademický – improvizácia so sebou prináša množstvo nečakaných aj zábavných momentov. Niekedy to môže byť aj poriadny punk, samozrejme, digitálny. Vďaka spojeniu neobvyklého talentu a nových technológií je hudba Dafny Naphtali osobitá a neopakovateľná.

 

Aktuálne Dafna skúša, aké je to, spájať sa s hráčmi na akustických nástrojoch. K jej programovanému a naživo spracovávanému zvuku sa na bratislavskom koncerte pridá aj improvizujúca saxofonistka Edith Lettner z Viedne. Ako si budú rozumieť dva zdanlivo odlišné hudobné svety a ako budú spolu komunikovať hudobníčky z rozdielnych hudobných prostredí?

 

Slávo Krekovič

V piatkový večer sa predstaví aj bratislavský hudobník Slávo Krekovič, stojaci okrem iného za festivalom NEXT. Známy je však aj zo sólových vystúpení s rôznymi elektronickými nástrojmi, alebo zo spoluprác v rôznych improvizačných zoskupeniach ako Shibuya Motors či Vritti. Koncert bude premiérou nového projektu Black_Bots, v ktorom hudobník improvizuje a vytvára hudbu spolu so softvérovými agentami, generatívnymi algoritmami a neurónovou sieťou, natrénovanou na ľudských gestách. Interaktívny hudobný systém vyvíja Krekovič v amsterdamskom inštitúte STEIM – Studio for Electro-Instrumental Music, ktorý patrí medzi jedno z mála miest vo svete, kde sa už desaťročia venujú vývoju experimentálnych elektronických nástrojov. Vznik predstavenia podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

 

Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a Bratislavský samosprávny kraj.

 

FACEBOOK EVENT