13. marca

Koncert Joshua Abrams & Natural Information Society (US)

Ako znie rituálna hudba afrických moslimov? Koľko podôb má hudobný minimalizmus? Na tieto otázky odpovedá Joshua Abrams a jeho banda Natural Information Society. Že nová a neopočúvaná hudba môže byť hraná aj na prastarých nástrojoch potvrdzuje  náš marcový hudobný hosť. 20. marca tu môžete zažiť hlboký rytmický ponor.

 

Joshua Abrahams je všestranný americký skladateľ z Chicaga, ktorý sa už dlhšiu dobu venuje rôznym podobám súčasnej hudby. V poslednej dobe najmä projektu Natural Information Society. Je to kapela, v ktorej hrajú na elektronické aj akustické nástroje.

 

Hlavné slovo tu má africký strunový nástroj guimbri, na ktorý oddávna hrávajú ľudia severoafrického etnika Gnawa pri náboženských rituáloch. Pripomína lutnu, zvukom zase basu. Joshua Abrahams hrá riffy na guimbri a k nemu sa pridáva kapela, ktorá hrá vrstevnatý sprievod za pomoci prastarého harmónia, kontrabasu a perkusií. Vzniká tak zvláštny psychedelický mix. Kapelu ženie dopredu rytmus – motorik aký poznáme zo žánru krautrock. Ich hypnotickej repetícii hovoria aj extatický minimalizmus, taký ten pri ktorom čakáte vyvrcholenie, ale vlastne nechcete aby prišlo. A ono ani nepríde.

 

Natural Information Society pripomenie kapely ako Neu! alebo minimalistov ako Phill Niblock či Terry Riley.

 

Ich čerstvý a neopočúvaný prístup k minimalizmu do neho prináša ľudský element ako protilátku k našej uponáhľanej dobe. Je to veľmi prístupný spôsob, akým spojiť etnické vplyvy s minimalizmom, vážnou hudbou, džezom a improvizáciou do niečoho, čo prehovára na poslucháča univerzálnym jazykom.

 

Ich albumy preto bodujú v rebríčkoch dobrodružstvá hľadajúcich magazínov The Wire či Pitchfork, ale nečakane aj v tradičnejšom magazíne Rolling Stone. To preto, lebo Natural Information Society spájajú prvky ktoré sú prístupné, a zároveň nepodliezajú vysoký štandard.

 

Vystúpenie Natural Information Society doplní nová škola slovenských skladateľov a skladateliek. Svoj sólový projekt predstaví Lenka Novosedlíková, ktorá sa venuje akustickej aj elektronickej hudbe, a tiež má blízko k rytmickému minimalizmu. Lenka Novosedlíková hrá na perkusie, marimbu aj klarinet a skladá elektronickú hudbu. V Áštvorke predstaví svoj sólový projekt spolu so skladateľom Matejom Slobodom. Tí dvaja spolu hrali v rôznych improvizačných telesách, ako Musica Falsa et Ficta, či v triu Lead. Lenku Novosedlíkovú môžete poznať aj z jej minuloročnej LP Sisters, kde hrá minimalistické kompozície skladateľky Sarah Hennies na vibrafóne.

 

To všetko môžete zažiť 20. marca 2019 v Áštvorke.

 

Hudba 

FACEBOOK EVENT