07. decembra

Kamera mobilného telefónu ako demokratická zbraň

13. a 14. decembra príde do A4 – nultého priestoru mladý český filmár Petr Hátle, aby predstavil svoju poslednú tvorbu. Režisér postupne uvedie svoj najnovší film Prolegomena to virtual framing of a revolution a filmy Advent a Leaving Istanbul.

Prolegomena to virtual framing of a revolution” je strihovou expedíciou do labyrintu amatérskych filmových nahrávok, urobených v priebehu arabskej revolúcie v rokoch 2010/11 ľudmi, ktorí počas nepokojov natáčali na mobily a amatérske kamery. Režisér Petr Hátle vo svojej experimentálnej strihovej eseji kombinuje nájdené amatérske záznamy s citáciami “veľkej” kinematografie, v ktorej nachádza paralely či kontrasty. Prúd obrazov strieda s titulkovými komentármi súčasného filozofa a aktivistu Slavoja Žižeka. Nejedná sa o objektivizujúci dokumentárny film o revolúcii, ale jej experimentálnu autorskú interpretáciu. Ako hovorí sám autor: “Film chce byť netradičnou montážnou poctou súčasným mladým Arabom, novým hrdinom univerzálneho boja za slobodu a dôstojnosť.”

Druhý ponúkaný film Advent je rekonštruovaným dokumentom, ktorý sa odohráva na periférii predvianočnej Prahy, kde ľudia z okraja spoločnosti predvádzajú samých seba pred 35mm filmovou kamerou, určenou pre filmové hviezdy.

Leaving Istanbul je literárno-filmovou spoveďou mladého tureckého intelektuála, obyvateľa Istanbulu – megapolisu s 12 miliónmi obyvateľov na symbolickej hranici Východu a Západu, ktorý čaká na svoje zemetrasenie.

Po filmoch bude nasledovať diskusia s režisérom.