07. júna

KINO INAK láka na vynikajúce ženské režisérky i silné ženské postavy

Jún v kine inak bude opäť silný na skvelé filmové projekcie. Naša dramaturgia sa však tentoraz zamerala výsostne na ženskú tvorbu. Prečo? Aj v roku 2015 totiž badáme nedostatočné zastúpenie žien v svetovej kinematografii. Ako šafranu sú aj plnohodnotné roly, ktoré by ženy vo filmoch mohli stvárniť. Preto vám v rámci cyklu Ženy filmu prinášame 7 filmov od žien – režisérok, v ktorých sú hlavnými postavami, ako inak – ženy.

Výberpredstaví silné a inšpiratívne postavy histórie ako Hannah Arendt a Agnès Varda, no sprostredkuje taktiež príbehy „obyčajných“ ľudí a nevyhne sa ani problémom ako nerovnoprávnosť žien, či násilie. Ide o zmes hraných i dokumentárnych filmov, pričom viaceré z nich sú silne osobné a zároveň vydávajúce svedectvo o spoločnosti.

Divácitak budú môcť nahliadnuť do skúseností žien rôznych generácií a rôznych krajín, nielen európskych. Filmy pritom nestoja iba na téme: sú formálne inovatívne s množstvom festivalových ocenení. Medzi skvelými snímkami budete mať možnosť vidieť ako víťazaBerlinale Mlieko strachu mladej peruánskej režisérky Claudie Llosa(10. jún), tak aj brazílsky dokument Elena (13. jún), originálny dokument rakúskejrežisérky Anje Salomonowitz (na obrázku, 17. júna), či ďalšie pôsobivé španielske, belgické, ale aj iránske diela.

Zároveň upozorňujeme, že naše plne digitalizované kino premieta filmy za symbolické vstupné 3€, pri niektorých snímkach je dokonca vstupné dobrovoľné!

Sledujtepreto náš event naFacebooku, prípadne program na našej webstránke a príďte sa v horúcom lete ochladiť do nášho kina pôsobivým kultúrnym zážitkom.