15. decembra

MANU DELAGO v Bratislave

Jeden z najznámejších hráčov na hang, rakúsky hudobník Manu Delago, vystúpi 17. decembra v bratislavskom klube A4 o 20.00. Do Bratislavy zavíta s kvartetom Handmade predviesť svoj najnovší štúdiový album Silver Kobalt. Vystúpenie je súčasťou jesennej série koncertov NouveauNu.Night, ktoré organizuje Vresk Factory OZ.

Meno Manu Delago nie je pre slovenské publikum žiadnou neznámou. Len vlani vystúpil na troch rôznych domácich festivaloch (Pohoda, Konvergencie a Waves) a jeho koncert na poslednom menovanom festivale v priestoroch DPOH bol naozaj mimoriadnym zážitkom. Tento rok vydal s kvartetom Handmade nový štúdiový album Silver Kobalt, ktorý vyšiel na britskej značke Tru Thoughts.

Mimochodom, v tom istom vydavateľstve vydávajú aj takí interpreti ako Belleruche, Hidden Orchestra alebo Hot 8 Brass Band. Manu Delago už novinku predstavuje po celej Európe, pričom popritom v novembri stihne aj hosťovať na turné The Cinematic Orchestra. Bratislavská zastávka bude v rámci turné k Silver Kobalt jeho poslednou mimo rodného Rakúska.

Hudobná cesta dnes 31-ročného Manua Delaga začala na Univerzite Mozarteum v Salzburgu, kde vyštudoval hru na perkusie. Toto vzdelanie mu ale nestačilo, a preto pokračoval v štúdiu jazzových bicích na britskej Guildhall School of Music and Drama. Tam ho zaujal švajčiarský hudobný nástroj hang, ktorý je už na prvý pohľad výnimočným inštrumentom vzbudzujúcim údiv i nejasné očakávania. A práve vďaka nemu sa stal tak osobitým muzikantom, ktorého si v ostatných rokoch pre spoluprácu, a to nielen v štúdiu, ale aj na koncertoch, vyhliadla islandská ikona Björk, sestra Norah Jones Anoushka Shankar a naposledy aj soulová speváčka Joss Stone, s ktorou nahral skladbu Why Don’t You. Našťastie, svoje umenie stále predvádza popri hangu aj na iných nástrojoch, čoho svedkami budú všetci, ktorý si 17. decembra nenechajú ujsť jeho intímne obývačkové predstavenie v A4ky na Karpatskej