04. mája

Mesiac LGBTI histórie aj v A4

|

Máj pre každého! Tento mesiac vás divadlo Nomantinels pozve do A4 na sériu kultúrnych a spoločenských podujatí o živote lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych ľudí.

Program:
6. máj o19.00: MESIAC LGBTI HISTÓRIE – MÁJ PRE KAŽDÉHO / vernisáž / vstup voľný
Slávnostné otvorenie Mesiaca LGBTI histórie a vernisáž jedinečnej výstavy o Imrichovi Matyášovi, prvom teplom slovenskom aktivistovi.

12. máj o19.00: MESIAC LGBTI HISTÓRIE – AKTIVITY MLADÝCH / prezentácia / vstup voľný
Vyhodnotenie a prezentácia súťaže mladých aktivistov a aktivistiek “Čo v učebnici nenájdeš”.

19. máj o19.00: MESIAC LGBTI HISTÓRIE – LITERÁRNY VEČER KVÍRENIE / prezentácia / vstup voľný
Literány večer s Hanou Fábry a jej hosťami spojený s vyhlásením novej queer literárnej súťaže Kvírenie.

29. máj o19.00: MESIAC LGBTI HISTÓRIE – VEČER FILMOVÉHO FESTIVALU INAKOSTI: I AM DIVINE / projekcia / 1 €
Harris Glenn Milstead, čiže Božská, ktorá sa celý život vysmievala statu quo panujúcemu v predstavách ľudí o tele, rodovej identite, sexualite a ideále krásy, bola posledným outsiderom, z ktorého sa stala undergroundová kráľovná. Prostredníctvom neuveriteľne angažovaného priameho kontaktu s publikom stierala hranice medzi performanciou a vlastnou osobnosťou a priniesla revolúciu do popkultúry. Som Božská je portrétom životnej cesty nezávislej hviezdy od pokleslosti k emocionálnej zložitosti.
– o 21.30: MESIAC LGBTI HISTÓRIE – TARA TRANSITORY / koncert / 2 €
Tara Transitory aka One Man Nation je experimentálna hudobníčka so skúsenosťami v médiách a zvukovom umení. Je kočovná trans osoba a v súčasnej dobe vysiela dymové signály z International //gender||o||noise Underground, kde skúma témy pohlavia, hluku a katarziu prostredníctvom vystúpení, rozhovorov a kolektívnych skúseností z tvorby prchavých happeningov celej trans * queer komunity. Pôvodne zo Singapuru rozdeľuje svoj čas medzi Áziu a Španielsko, kde rozvíja futuristickú Sounds of Folk a Translæctica večery.

30. máj o19.00: MESIAC LGBTI HISTÓRIE – VEČER DIVADLA NOMANTINELS / čítačka, diskusia / vstup voľný
Diskusia o novopripravovanej inscenácii divadla NOMANTINELS “Aktivista” a o queer divadelnom umení s historičkou Janou Jablonickou Zezulovou, režisérkou Sandrou Polovkovou a dramatikom inscenácie Andrejom Kurucom. Imrich Matyáš, ktorému je venovaný historický výskum a samostatná výstava, bol výraznou osobnosťou LGBTI aktivizmu v Československu. V neľahkej dobe politických procesov a perzekúcií bol tým človekom, ktorý sa snažil o dekriminalizáciu homosexuality. Divadelná inscenácia o Imrichovi Matyášovi je vytvorená na základe poznatkov z historického výskumu a zachovaných denníkov s pracovným názvom „Aktivista“. Organizuje Divadlo NOMANTINELS.

|