07. februára

Metropolis so živým hudobným doprovodom Stroona

V stredu 13. februára v priestore súčasnej kultúry A4 odpremieta filmový klub KinoKult legendárny nemý film Metropolis so živým hudobným doprovodom vibrafonistu Dalibora Kociána (Stroon) ajeho hosťa Jozefa Krúpu (bicie).

Výnimočné spojenie kvalitného filmu, ktorý bezpochyby patrí k najlepším svetovým snímkam a hudobníka Stroona, úspešne sa pohybujúceho v rôznych hudobných vodách, predstavuje netradičný filmový zážitok.Multižánrový hudobník Stroon sa venuje hudbe na všetkých frontoch. Minulý rok vydal svoje tretie EP Triple Farewell/EXITAB/, na ktorom predstavil vyzretejšiu tvár jeho osobitej elektronickej tvorby. Často koncertuje so skupinou Puding Pani Elvisovej, akusticky hráva s Longital, je členom improvizačného orchestra Musica Falsa et Ficta (s ktorým už raz Metropolis ozvučoval) a za posledné dva roky stihol vyprodukovať hudbu k niekoľkým krátkym filmom. K plátnu v A4ke si prinesie vibrafón a laptop.Jozef Krúpa je všestranný bubeník, ktorý svoje zručnosti zužitkoval v spoluprácach s vynikajúcou jazzovou klaviristkou Janou Bezek, poľským spevákom Grzegorzom Karnasom, speváčkou Szidi Tobias, ale aj so skupinou Čisté Tvary. Momentálne hrá spolu so Stroonom v ich domácej kapele Škvíry & Spoje, kde tvoria duo Spoje a komunikujú výhradne improvizovanou hudbou. Hre na bicie sa, okrem iného, priučil na Akademii Muzyczna K. Szymanowskiego v Katowiciach.

Snímka Metropolis vréžii Fritza Langa vďaka nadčasovým motívom ovplyvnila nielen žáner sci-fi, ale aj celú kinematografiu. Príbeh sa odohráva vo futuristickom meste vroku 2026, kde utláčaných robotníkov (žijúcich pod zemou) doženie kvzbure voči ich pánom diabolský robot, vytvorený vpodobe zbožného dievčaťa. Režisér poukazuje na utopickú víziu spoločnosti. Film predstavoval zlomové dielo, ktoré predbehlo svoju dobu. Revolučné adrahé filmové kulisy spôsobili, že išlo onajdrahší projekt štúdia UFA.

Nemecko, 1927, 118 min.
Réžia: Fritz Lang
Hrajú: Alfred Abel, Brigitte Helm, Rud

Viac info a rezervácie:http://www.a4.sk/program/2013-02-13-20-00

www.fb.com/events/329556150486443
www.facebook.com/kinokult