05. mája

Multiplace #10 pokračuje!

V piatok 6. mája o 20.00 rozohreje, alebo skôr rozvibruje A4ku austrálsky rodák a raný tridsiatnik Ben Frost. Frost sícežije na chladnom Islande (nevyhol sa preto ani spolupráci s Björk), avšak na svetovej scéne súčasnej hudby je čoraz viac “hot”. Jeho aktuálny koncertný set si vyžaduje okrem gitary a elektroniky aj tonu aparatúry a na divákov čaká popri silnom estetickom aj doslova fyzický zážitok, vyvolaný subbasovými vibráciami reproduktorových stien a spätných väzieb. Frostove prekvapivé zvukové textúry si vyberajú to najlepšie z minimalizmu, ambientu, post-punkových, black-metalových aj noisových vplyvov: jeho zjavenie bolo rozhodne “najtelesnejším vystúpením” na prestížnom barcelonskom festivale Sónar. Ešte predtým sa však nenechá zahanbiť ani košický audiovizuálny projekt BIOS. Prichádza s čerstvým programom, svojsky “remakujúcim” dobové experimentálne filmy (konkrétne snímku Martina Slivku Voda a práca). Po koncerte festivalová Multiplace mini párty s A4 resident DJs + Stanica resident DJs.

No a v sobotu, 7. mája o 20.00 vás pozývame na plavbu oceánom intenzívnych, pomaly sa meniacich zvukových plôch, ktoré zaplavia celý priestor. Trojkoncert s názvom Dronology, na ktorom sa predstavia špičky vo svojom odbore, ktorému dominujú takzvané dróny:Tim Hecker (CA), Phill Niblock (USA), Thomas Ankersmit (NL).

Originálny mladý saxofonista a analógový elektronik Thomas Ankersmit vydáva na kultovom labeli Touch, podobne ako jeho starší spoluhráč, skladateľ Phil Niblock. Slávny newyorský veterán minimalizmu skúma čaro statických zvukových krajín spolu s LaMonte Youngom a ďalšími už od 60. rokov. Po prvýkrát sa na Slovensku predstaví so svojou “katedrálovou elektronickou hudbou” Kanaďan Tim Hecker. Jeho atmosférické albumy získavajú pravidelne ocenenia za najlepší počin roka, či už to tvrdí vplyvný portál Pitchfork alebo magazín Wire. Na tom najnovšom sa Hecker pohral s nahrávkami organu v kostole v Reykjavíku.