12. októbra

Na začiatku s dychom alebo Otvorenie nových priestorov A4

V sobotu 13. októbra o 20.00 sa začína nová etapa existencie kultúrneho priestoru A4. Otvorenie nových priestorov oslávi centrum pre súčasnú kultúru vo veľkom. Postupne sa predstavia projekty JAN JELINEK & ANDREW PEKLER PERFORM URSULA BOGNER (DE), CASI CADA MINUTO (SK), STROM NOIR (SK), JAN KULKA (CZ): KÚZELNÁ SKRINKA.

Bratislavská A4-ka už druhykrát v tomto roku absolvovala presun do nového priestoru. Po odchode z dočasného pôsobiska na druhom poschodí Domu odievania ju už od zajtra hľadajte v budove YMCA na Karpatskej ulici 2.
A4 vysvätí nové priestory v budove YMCA retro-futuristickým spektáklom, ktorý práve hýbe hudobným svetom: známi nemeckí hudobníci Andrew Pekler a Jan Jelinek hrajú diela mýtickej priekopníčky elektronickej hudby Ursuly Bogner. “Sonne = Blackbox” je kolekcia etúd skomponovaných v rokoch 1970-1980. Pulzujúce textúry z “kozmických zvukov” produkované na analógových syntetizátoroch a prastarých zvukových generátoroch majú svojský šarm, ktorý ešte umocňuje vtipná projekcia.

Extrémne retro, inšpirované pozorovaním subjektívnych zrakových vnemov, ktoré v 19.storočí prevádzal Ján Evangelista Purkyňe, predvedie Jan Kulka so svojím audiovizuálnym experimentom z “Kúzelnej skrinky”. Unikátne projekčné zariadenie moduluje psychedelické svetelné obrazce, ktoré vznikajú výhradne v divákovej hlave. Na rozdiel od ostatných typov projektorov umožňuje kúzelná skrinka premietanie neprerušovaného a plynulého svetelného prúdu, čo poskytuje pocit novej časovo-pohybovej dimenzie.

Atmosféru navodia dva pozoruhodné domáce ambientne projekty – Casi Cada Minuto a Strom Noir. Casi Cada Minuto, one-man project Slava Hemana, navyše pokrstí svoj debutový album, o ktorom label Exitab, na ktorom vychádza, píše: Casi Cada Minuto je krajinkárom podvedomého bordelu, ktorý sa vám preháňa hlavou 0,3 sekundy predtým, než zaspíte. Obrázky, ktoré si môžete pozrieť na odvrátenej strane vlastných viečok.“ Strom noir alias Emil Maťko sa zvukovo nachádza niekde medzi dronom, neukotveným ambientom apost-rockovými gitarovými textúrami, čo vytvára akúsi hudobnú melanchóliu.

Na záver otváracieho večera, ktorý návštevníkom predstaví očakávané priestory, možno čakať party s A4 resident DJs (stále tí istí frajeri) a ďalšie chrumkavé sprievodné aktivity.

fb event