18. júna

Napichovači a lízači v nemeckom Wiesbadene

Predstavenie divadla SkRAT Napichovači a lízači hosťovalo v hlavnom programe v súčasnosti najrešpektovanejšieho európskeho festivalu súčasnej drámy Neue Stücke aus Europa v nemeckom Wiesbadene. Divadlo SkRAT sa predstavilo v spoločnosti súborov z 25 krajín mezi 31 novými hrami.

Dlhoročným patrónom a konzultantom festivalu za Slovensko je dramaturg Martin Porubjak – ten umeleckému vedeniu festivalu odporučil 5 inscenácií súčasnej drámy z produkcie slovenských divadiel, z ktorých si umelecký riaditeľ Manfred Beilharz, dramatici a dramaturgovia festivalového programu Tankred Dorst a Ursula Ehler vybrali práve Napichovačov a lízačov. Slovensko bolo reprezentované štvrtykrát v histórii: v roku 1994 sa podarilo preraziť SND a hre Ladislava Mňačka Čistka v réžii Petra Mikulíka, v 1996 Stoke s predstavením Eo Ipso v réžii Blaha Uhlára a v roku 2004 Divadlu Alexandra Duchnoviča s hrou Miloša Karáska Perón.
Inteligentné a citlivé publikum vypredaného hľadiska scény Malersaal Staastheater Wiesbaden prijalo predstavenie s nadšením aj vďaka skvelému prekladu a tlmočeniu bohemistu a slovakistu Mirka Kraetscha. Festivalové predstavenie poctil svojou návštevou a recepciou aj primátor mesta Wiesbaden.

Čítajte viac na festivalovom blogu:
http://newplays-blog.de/2012/06/16/constantly-in-a-hurry-for-nothing/