07. septembra

Neseďte doma, je tu nová sezóna.

Tropické leto, festivaly, prázdniny adovolenky sú už asi tento rok nadobro preč, no napriek tomu máme pre vás dobrú správu. A4 – nultý priestor začína novú sezónu. Septembrový program štartuje 16. septembra filmovým Víkendom so Solidaritou, ktorý pri príležitosti 30. výročia vzniku Nezávislého odborového hnutia Solidarita ponúkne prehliadku filmov pripomínajúcich udalosti, ktoré boli prvým krokom na ceste k pádu komunizmu v Poľsku a ostatných krajinách Strednej Európy. Svedectvo ozvrátenej spravodlivosti podajú dve snímky poľského režiséra Andrzeja Wajdu Človek zmramoru aČlovek zo železa vktorých sleduje osudy rodiny Mateuzsa Birkuta, ktorého najprv oslavovali ako ideálneho robotníka, neskôr ho však komunistický režim 50. rokov pripravil o všetko. Treťou snímkou do skladačky obrazu obývalom režime, bude film Rafała Wieczyńskeho Popiełuszko. Sloboda je vnás. Režisér v ňom sleduje príbeh kňazaJerzyho Popiełuszka od detských rokov, cez ťažké obdobie výnimočného stavu, až po jeho brutálnu vraždu príslušníkmi poľskej ŠtB.

Fanúšikovia vzťahu obraz a zvuk si prídu na svoje ivďalšom pokračovaní filmovo-diskusných večerov so šéfredaktorom portálu kinema.sk Petrom Konečným. Tento krát bude reč ovideoklipe, ako filmovom umení. Vpokračovaní cyklu Kino podľa…, teda autorsky zostavených projekcií vréžii slovenských tvorcov a osobností nielen z oblasti filmu, sa zas dočkáte exkluzívnej kolekcie necenzurovaných videí podľa Martina Kaňucha, šéfredaktora časopisu Kino Ikon a šedej eminencie mnohých slovenských festivalov.

Viete si predstaviť A4ku bez predstavení domovského divadla SkRAT? My teda nie. Ajvseptembri uvidíte niekoľko ich inscenácií. Tak napríklad, ak netušíte, aké je to ocitnúť sa na narodeninovom večierku, na ktorý by bolo bývalo lepšie neprísť, nenechajte si ujsť ich Narodeniny. Pánsky duševný striptíz nielen pre dámy zas ponúkajú Skraťáci voptimistickom smrtonosnom opuse Umri, skap azdochni…!!! avinscenácii Paranoja sa potvrdí obava Woodyho Allena, že to, že ste paranoidný ešte neznamená, že vám nikto nejde po krku.

Súbor Debris Company možno poznáte vďaka skvelému predstaveniu Hexen. Tentoraz však vA4 uvidíte ich staršie atakisto vynikajúce tanečno-divadelné predstavenie Soliloquoy, ktoré je poctou Jamesovi Joyceovi, jeho písaniu na hranici vedomia a podvedomia, experimentu slova a pohybu, rytmickému a rituálnemu vyznaniu novej dobe, ktorá nás obklopuje, zaplaveniu emocionalitou, pretrvávajúcemu smútku, strate kontextu a večnej nespokojnosti. Súčasťou večera bude iprojekcia filmu Petra Bebjaka Darkroom.

Priaznivcom divadla by nemalo uniknúťpredstavenie renomovaného slovinského režiséra Bojana Jablanovca Casablanca Therapy, ktorého základnou témou je láska,nie však len v jej romantickom poňatí, ale tiež ako zdroj politickej sily a násilia. Strávte september vA4! Neoľutujete.