18. novembra

Netradičná filmová premiéra otvorí hudobný festival NEXT

THE SOUND IS INNOCENT

 

The Sound Is Innocent je hravou a poetickou výpravou minulosťou a súčasnosťou elektronického zvuku. Hudba je hra aj ihrisko. A pre hudbu je zásadným náradím a hračkou nástroj, zariadenie, prístroj…

 

Hravosťou sa vo svojom prístupe k filmom a pri hľadaní ich cesty za divákom vyznačuje aj distribučná spoločnosť Filmtopia, pre ktorú je hudobný dokument tou správnou výzvou. Do slovenských kín nevstúpi The Sound Is Innocent (réžia Johana Ožvold) pri príležitosti niektorého z filmových festivalov, ako to býva v bežnej distribúcii zvykom. Organizátori slovenskej premiéry sa ako prvých rozhodli osloviť fanúšikov súčasnej elektronickej a experimentálnej hudby a tí sa každú jeseň tešia na hlavnú udalosť tohto žánru, festival súčasnej hudby NEXT.

 

Slovenská distribučná premiéra preto prebehne v predvečer tohto festivalu, 26.11. o 20:00 u nás v A4 – Priestore súčasnej kultúry.

 

Organizátori NEXTu pripravili pri príležitosti filmovej premiéry aj špeciálne hudobné site specific podujatie „The Sound Is Innocent Night“. Séria troch koncertov a performancií sa koná v nasledujúci deň 27.11. v priestoroch Slovenského rozhlasu RTVS, ktorý je ústrednou lokáciou a geniom loci filmu Johany Ožvold. Popri dvojici Magnetoceptia a poľskom súbore Mud Cavaliers budú mať diváci možnosť zažiť performance-inštaláciu Johna Richardsa s lokálnymi účastníkmi predchádzajúceho workshopu. John RICHARDS (UK) je hudobník, ktorý pracuje s DIY nástrojmi ako s interaktívnym prostredím pre kompozíciu. Je zakladateľom kolektívu Dirty Electronics a vyrába tiež nástroje pre Mute Records. Špecializuje sa na fyzický aspekt hudobnej tvorby a kreatívnej spolupráce.

Divákom sa odporúča navštíviť obe podujatia, filmovú premiéru aj hudobný performance, pretože sa  vzájomne organicky dopĺňajú.

 

Dokumentárny film The sound is innocent predstavuje súčasnú elektronickú hudobnú scénu a rozpráva nedávnu históriu zvukového experimentu. Vo svojom celovečernom debute prevedie Johana Ožvold divákov tajomnou výskumnou inštitúciou. V archívoch sa nachádzajú spomienky a útržky zásadných okamihov vývoja elektronickej hudby. Film tak osciluje medzi frekvenciami ladenými za železnou oponou, konfrontačnou francúzskou avantgardou a mnohými priekopníkmi zvukových experimentov.

Predstavia sa v ňom kľúčové osobnosti súčasného sveta elektronickej hudby: spomínaný John Richards, Steve Goodman aka Kode9, zakladateľ labelu Hyperdub; Francois Bonnet aka Kassel Jaeger, riaditeľ Inštitútu pre výskum sonológie a elektroakustickej hudby GRM; Julian Rohrhuber, profesor aplikovanej informatiky a hudobník, ktorý sa podieľa na vývoji open-source programovacieho jazyka SuperCollider, Hannes Hoelzl a Alberto De Campo z Univerzity umení – UDK v Berlíne.

 

Viac o „The Sound Is Innocent Night“ 26.11.: https://2019.nextfestival.sk/bratislava/program/

Tlačovú správu pripravila Eva Križková, ek@filmopia.sk

 

OBSADENIE A KREDITY:

Protagonisti: François BONNET

Steve GOODMAN

Julian ROHRHUBER

John RICHARDS

Hannes HOELZL & Alberto DE CAMPO

a ďalší

Réžia: Johana OŽVOLD

Scenár: Johana OŽVOLD, Lukáš CSISCELY

Producentka: Kristýna MICHÁLEK KVĚTOVÁ

Koproducenti: Jean-Lauren CSINIDIS, Ivan

OSTROCHOVSKÝ, Katarína TOMKOVÁ

Pôvodná hudba a konzultácia: Martin OŽVOLD

Kamera: Šimon DVOŘÁČEK

Strih: Zuzana WALTER

Sound design: Adam VONEŠ, Martin OŽVOLD

Architekt: Antonin ŠILAR

Dramaturgia: Martin MAREČEK

Producent: Cinémotif Films (CZ)

Koproducenti: Films de Force Majeure (FR), Punkchart

Films (SK), UPP, Soundsquare, Česká

televize, RTVS Rozhlas a televízia Slovenska,

Lyon Capital TV

Finančná podpora: Státní fond kinematografie, Audiovizuálny

fond AVF, Region SUD, SACEM, Procirep-

Angoa

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

Pôvodný názov: The Sound is Innocent

Dĺžka: 68 minut

Jazyk: angličtina, čeština, francúzština

Titulky (jazykové verzie): Čeština

Obraz: farebný

Pomer strán: 16:9

Zvuk: 5.1. & 2.0

Formát: DCP, Prores HQ, Blu-Ray

Facebook: fb.com/thesoundisinnocent

 

PRODUKCIU A DISTRIBÚCIU FILMU NA SLOVENSKU PODPORILI:

Audiovizuálny fond

Bratislavský samosprávny kraj

 

SLOVENSKÍ PARTNERI:

Atrakt Art / Festival NEXT

A4 – Priestor súčasnej kultúry

 

MEDIÁLNI PARTNERI:

Denník N

Kinečko

3/4

Citylife

Film.sk