02. novembra

November v Áštvorke

Tento mesiac nás náš program zavedie do Afriky aj Austrálie, undergroundových tanečných klubov a psychadélie,  do epicentra súčasnej hudby festivalu NEXT, multižánrov VLNY,  do sveta bábkového Frankenstaina, na nemecký techno minimal, do Leta s Monikou ale aj na prednášku o menštruácii. 


novembrová hudba

Začiatkom novembra Áštvorka privíta obľúbeného českého hudobníka Tomáša Dvořáka. Známy pod menom Floex predstaví nový projekt v spolupráci s britským hudobníkom Tomom Hodgeom, s ktorým nedávno nahrali spoločný album A portrait of John Doe. Koncert (6.11.) odštartuje jesenné turné a sľubuje aj vizuálny zážitok vo forme videoprojekcie Virtuálneho symfonického orchestra a kopy balónov. Neskôr prvýkrát v Bratislave uvidíme Wolfganga Voigta a jeho audiovizuálny projekt GAS (10.11.), ktorý sľubuje to najlepšie zo súčasného minimal techna.

V druhej polovici mesiaca budú mať prevahu ženské hudobníčky, Circuit des Yeux a Leto s Monikou (21.11.) prinesú experimentálne pesničkárstvo, americké aj slovenské, v oboch prípadoch inovatívne a precítené, v jednom temnejšie, v druhom vtipnejšie. Hádajte, ktoré je ktoré!

V rámci už klasického programu Teasing (26.11.) sa o hudbe porozprávame a obľúbené veci popočúvame s Petrom Kudličkom, známym aj ako 16 colours (FKA EGA), ktorý je okrem iného producentom elektronickej hudby a milovník syntezátorov. A samozrejme, november uzatvorí už devätnásty ročník festivalu súčasnej hudby NEXT 2018 (28.11.-1.12.) plný najčerstvejších a najkvalitnejších súčasno hudobných umelcov a umelkýň.

novembrové kino

Áštvorka ako jedna z mála v Bratislave uvedie očakávaný nový film Gaspar Noého, Climax (11.11). Ďalší zo série intenzívnych vizuálnych tripov z dielne tohto milovaného alebo nenávideného režiséra nás zavedie do tanečného klubu plného závratných pohybov kamery, tiel a drog. O deň neskôr odporúčame film Timbuktu (12.11.) od mauritánskeho režiséra Abderrahmana Sissaka, ktorý môžete vidieť vrámci cyklu CinemAfrica. Príbeh mladého človeka a následkov tragického činu v meste okupovanom islamistami zarezonoval v roku 2014 aj v Cannes.

Spojení s Afrikou ostaneme aj v novom česko-slovenskom dokumentárnom filme Michala Vargu, Cirkus Rwanda (4.11.) o spoločnom projekte akrobatov z Cirk La Putyka v Čechách a akrobatov z Rwandy. Už klasicky sa budeme venovať aj architektúre a filmu, tentokrát prostredníctvom krátkych filmov o socialistickej architektúre východného bloku vo filme Built to Last (25.11.). 

Dokumentárny film Prijímanie (5.11.) je oceňovaný debut poľskej režisérky Anny Zameckej. Sleduje štrnásťročnú Olu a jej snahu postarať sa o svoju rodinu, aj keď je ešte takmer dieťa.

Pri dievčenskom dospievaní ostaneme aj na premiére krátkeho slovenského filmu “M” (7.11.), ktorý humorným spôsobom sprostredkuje problémy prvej menštruácie a hrania v rockovej kapele. A napokon ženská skúsenosť bude kľúčová aj vo filme Súmrak (19.11.) od skvelého Lászla Nemesa (Saulou syn), ktorý sleduje príbeh dvadsaťročnej siroty Irisz a temné tajomstvá jej rodiny.

novembrové výtvarné umenie
Okrem už klasických detských výtvarných dielní Čo sú to tie IZMY? vedených umelkyňou Monikou Pascoe Mikyškovou, ktoré sa konajú pre tých najmenších každý štvrtok, otvoríme koncom mesiaca výstavu Barbory Tomíkovej, In the Bush (23.11.). Barbora predstaví dokumentárny fotografický cyklus z austrálskeho vnútrozemia, z ktorého sucho, nehostinnosť, rozľahlosť a izolácia robí jedno z najzvláštnejších miest na zemi.
novembrové divadlo

Okrem pestrého repertoáru domáceho divadla SkRAT vás v Novembri poteší Divadlo na cucky a Divadlo DPM (24.11.), ktoré prinesú aktuálnu hru 1993. Skúmajú, čo si myslí mladá generácia o rozpade Československa, s humorom aj kriticky. Dezorzovo lútkové divadlo začiatkom mesiac odpáli svoj marionetový muzikál Panoptikum Frankenstain (9.11.) a na divadelné zážitky sa môžete tešiť aj v rámci multižánrového festivalu VLNA (15.11.-18.11.) – napríklad vďaka Petre Fornayovej a Vladimíra Zboroňa a ich performance Koniec Koniec (15.11.) alebo Michaele Zakuťanskej a jej Cesty hrdinov (16.11.).

Príďte na všetko!