09. novembra

Novembrové kino v A4: Kino Inak a KineDok

Ani v novembri nebude v A4 núdza o výnimočné filmy, tento raz z Európy a v európskom kontexte. Prinášame Vám jedinečné filmové a dokumentárne spracovania neďalekej histórie až po súčasnosť, či boja jednotlivcov a skupín v emocionálnom až intelektuálnom zážitku.

Electro Moskva je príbeh mapujúci ruskú elektronickú scénu od začiatku 20. storočia až po súčasnosť. Zobrazuje hudobných experimentátorov, ich nekonvenčný prístup, špecifické vnímanie hudby či podomácky vyrobené hudobné nástroje ako napríklad vynálezy Léona Theremina.

Dokument Eleny Tikhonovej a Dominika Spritzendorfera nezachytáva iba počiatky a vývoj nového hudobného žánru, ale i vytvára priestor pre diskusiu o technológiách, filozofii či hudobnom experimente, ktoré využíva ako alegóriu pre sociopolitické problémy sovietskeho Ruska.

Vydajte sa spolu s nami po stopách ruského hudobného futurizmu už dnes 9. novembra o 20.00.

Priestor A4 sa v stredu 11. novembra, rozhodne stane útočiskom mnohých filmových nadšencov – premietať sa budú až tri filmy stredoeurópskej kinematografie – Vtedy v Bratislave, Joanna a Loptičky a melóny. Večer zavŕši ruský film Krv.

Žofia Langerová, autorka knihy Vtedy v Bratislave. Môj život s Oskarom, opisuje vlastný životný príbeh, v ktorom zachytáva úskalia komunistického režimu či absurdnosť ľudského myslenia skrz svoje emócie, fakty, skúsenosti a zážitky.

Dokumentaristka Tereza Križková vychádza z tejto autobiografickej knihy, pričom sa zameriava na život dcér Žofie Langerovej – Zuzanu a Táňu, ktoré v roku 1968 z Československa emigrovali do Švédska.

Citlivo spracovaný príbeh ilustruje každodenný život v nestálej realite Európy minulého storočia. Presvedčiť sa o jeho unikátnosti môžete 11. novembra o 18.00.

Joanna zobrazuje milujúcu matku, ktorá by pre svojho syna urobila i nemožné – oddialila by svoju vlastnú smrť. Po diagnostikovaní rakoviny prisľúbi svojmu dieťaťu, že sa pokúsiť žiť čo najdlhšie a rozhodne sa blogovať – spísať všetko, čo by ho rada za svoj život naučila.

Vizuálne poetické zobrazenie krátkometrážneho filmu Anety Kopacz zožalo úspech na celom svete od nominácie na Oscara za krátkometrážny dokumentárny film či víťazstvo na festivale Palm Springs International Shortfest v rovnakej kategórii. Film premietame o 19.00.

Mobilný odber krvi nemusí byť vo svete rarita, minimálne v Rusku nie. O tom sa môžete presvedčiť o 20.00 v dokumente Krv.

Ten zobrazuje putujúcu stanicu pre mobilný odber krvi po ruských mestečkách plných chudobného obyvateľstva, kde 850 rubľov (15 eur) za pol litra krvi tvorí jediný príjem viacero rodín. Režisérka Alina Rudnitskaya našla vnútornú súvislosť medzi krvou a ropou v Rusku. Nájdete ju aj Vy?

V maďarskej obci Besence, s prevažujúcim rómskym etnikom, žije 126 obyvateľov. Miera nezamestnanosti je žalostná – dosahuje takmer 99%. V snahe pozdvihnúť úroveň obce, jej energický starosta Ignác získa financie z fondov Európskej únie na dva kuriózne projekty – pestovanie bio zeleniny a vybudovanie tenisových kurtov.

Život v obci sa začne zameriavať na hranie tenisu, avšak principiálne problémy – nezamestnanosť, dlhy a chudoba sú stále prítomné. Loptičky a melóny Kristófa Kovácsa Vám dovolia nazrieť do sveta chudobného maďarského vidieka o 21.00.

Posledným novembrovým filmom je Eva Nová, v ktorej Marko Škop poodhalí život abstinujúcej alkoholičky a známej herečky, ktorá pre náklonnosť svojho raneného syna je schopná urobiť čokoľvek, i keď snaha opäť žiť svoj pôvodný život otvára staré rany.

Tento slovenský film získal Cenu filmovej kritiky FIPRESCI na 40. Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte a v A4 Vám ho s poteším premietneme 29. novembra o 20.00.

Vstupné:

09.11. – Elektro Moskva: 3€

11.11. – Vtedy v Bratislave: dobrovoľné vstupné

11.11. – Joanna: dobrovoľné vstupné

11.11. – Krv: dobrovoľné vstupné

11.11. – Loptičky a Melóny: dobrovoľné vstupné

29.11. – Eva Nová: 3 € / 2 € s preukazom ASFK