08. decembra

Nový zvuk na scéne: No Business For Dogs

Nenechajte si ujsť čerstvý projekt na svetovej scéne súčasnej hudby: rakúsko-americké kvarteto, ktoré hrá na perkusie, elektroniku, ale aj vnútro klavíra. Predvianočná delikatesa pre fajnšmekrov, ktorým Melos-Étos ani NEXT nestačili.

Ešte sme sa ani nestačili poriadne nadýchnuť po dávke adrenalínových zvukov na festvivale NEXT a už je tu jeden z jeho aktérov znovu. Opäť ale trochu inak. Talentovaný bubeník Bernd Breuer (Elektro Guzzi, don@u.com, …) sa vracia do A4 v sprievode skvelých muzikantov, ktorým je spoločná chuť posúvať hranice hudby ďalej smerom k ešte nepočutým kombináciám kompozície a improvizácie. Jeho spoluhráčkou je violončelistka Judith Unterpertinger (taktiež známa zo slovensko-rakúskeho zoskupenia don@u.com, ktorému Atrakt Art pred časom vydal CD Lieder ohne Worte), tentokrát však hrajúca na klavírne útroby. Štvoricu dopĺňa chicagský perkusionista a elektronik Steven Hess a zvukový dizajnér Alfred Reiter. No Business For Dogs práve v decembri vydávajú debutový album Lovely Objects, ktorý však na torrentoch asi ešte budete hľadať márne. Oplatí sa preto prísť si túto zostavu pozrieť naživo.

„No Business For Dogs je kombináciou kľukatiacej sa improvizácie a vytváraním pevnej štruktúry, kombináciou usporiadaného chaosu a rozpadajúceho sa poriadku, subtílnej sily a dramatickej krehkosti. Neobvyklé použitie útrob klavíra a dvoch bicích vytvára silné a rezonujúce zvukové spektrum.

V skupine sa stretli citliví muzikanti hľadajúci neobjavené hudobné územia, bez obáv z toho, kam sa dostanú, či už to bude klasická (piesňová) štruktúra alebo výzva – doteraz – nepočutého. Perkusívny charakter nástrojov vedie k rytmicky pretkaným viacvrstvovým štruktúram, ktoré sú niekedy energicky pulzujúce, inokedy zas bizarne rozpletené, pričom stále nestrácajú svieži zvuk.

Nekompromisné napätie vo výraze a silné odhodlanie dodržať štruktúru je to, čo určuje dynamiku súhry protagonistov. Zo zdanlivého ticha alebo nepokoja sa náhle vynárajú nekonvenčné, no predsa zreteľné nápady, minimalistické alebo kvetnaté, redukované či bohaté.“

(Stephan Sperlich)

Ešte viac informácií nájdete napríklad tu, rezervácie lístkov a info o vstupnom zase tu.