30. mája

Otvorený list Mestu Trenčín na podporu Klubu Lúč

Trenčiansky Klub Lúč sídliaci v priestoroch Kina Hviezda bol včera vykradnutý už štvrtykrát v tomto kalendárnom roku. Lúč tak dočasne ruší všetky plánované podujatia.

Vyjadrite mu i vy podporuodoslaním mailu na primator@trencin.sk, tu alebo listu na adresu:Mesto Trenčín,Mierové námestie 2,911 64 Trenčín.

Vážený pán primátor, vážení členovia mestského zastupiteľstva,

ako členovia Antény – siete pre nezávislú kultúru chceme týmto listom vyjadriť podporu kultúrnym a spoločensky prospešným aktivitám, ktoré už niekoľko rokov organizuje občianske združenie Kolomaž v priestoroch Kina Hviezda a Klubu Lúč. Reagujeme tak na udalosti posledných dní (prerušenie činnosti Klubu Lúč po ďalšom vlámaní do slabo zabezpečeného objektu Hviezdy), ktoré sú vyústením dlhodobo neriešenej situácie a neistoty, v ktorej Klubu Lúč logicky dochádza motivácia ďalej pokračovať.

Kolomažou realizované projekty a aktivity (Klub Lúč, Detský divadelný klub, Sám na Javisku, … spolu viac než stovka akcií) tvoria dôležitú súčasť kultúrnej a umeleckej scény na Slovensku, zvlášť v oblasti prezentácie a podpory tvorby nezávislého umenia. Klub Lúč je jediným reprezentantom Trenčína nielen v našom networku, ale na celej alternatívnej hudobnej a divadelnej scéne. Najväčší význam však má Klub Lúč pre mesto Trenčín a jeho obyvateľov. Svedčí o tom aj celoročná návštevnosť, ktorá dosahuje 15-tisíc ľudí, najmä mladých.

Bez kultúry sa budúcnosť nedá predstaviť. Súčasné umenie a priestor pre kultúrne aktivity však potrebuje podporu, nie je to komerčný mainstrový biznis a nikdy nebude, nielen v Trenčíne ale všade vo svete. Vyzývame vás preto aj my, ktorí podobné aktivity organizujeme a zastrešujeme v Bratislave, Žiline, Košiciach, Banskej Bystrici, Kremnici, Banskej Štiavnici a ďalších mestách, aby ste podnikli rýchle kroky, ktoré aktivity Klubu Lúč a Kina Hviezda znovu naštartujú. Aj napriek zložitej finančnej situácii na to netreba tak veľa, stačí ochota posúvať veci postupne vpred.

Urgentná stabilizácia situácie v budove Hviezdy a vyriešenie dlhodobého nájomného vzťahu medzi mestom a občianskym združením Kolomaž sú prvým a najdôležitejším bodom pre budúcnosť tohto priestoru. Spoločne spracovníkmi aumelcami z Klubu Lúč si želáme, aby sa vtrenčianskom mestskom zastupiteľstve čo najskôr našlo riešenie správy aprevádzky objektu kina Hviezda.

Súctou a poďakovaním za vašu ochotu pomôcť kultúre,

členovia Antény – siete pre nezávislú kultúru:
A4 – nultý priestor (Bratislava), Tabačka Kulturfabrik (Košice), Divadlo na peróne (Košice), Divadlo Pôtoň (Bátovce), Záhrada – Centrum nezávislej kultúry (Banská Bystrica), Stanica Žilina-Záriečie (Žilina), Divadlo z Pasáže (Banská Bystrica), Banská St a nica (Banská Štiavnica), KC Dunaj (Bratislava) a ďalší…