26. marca

Pozývame na koncert Tashi Wada Group feat Julia Holter & Corey Fogel

Pozoruhodný experimentátor Tashi Wada k nám 3. apríla prinesie svoj nový projekt a s ním aj výnimočnú skladateľku a hudobníčku Juliu Holter. Ich spoločné zaklínanie chráni pred všadeprítomným hlukom a smogom a prináša neobvyklú hudbu do časov rýchleho vzrušenia a nadvlády algoritmov.

 

Tashi Wada je mladý skladateľ z Los Angeles. Experimentuje s časťami hudby, nad ktorými sa mnohí nezamýšľajú: netradičné ladenie, rezonancia, či psychoakustické efekty, ktoré vyvoláva kombinácia rôznych tónov. Vychádzajú mu z toho bohaté zvukové svety plné neočakávaných zvratov.

Tashi Wada je synom skladateľa Yoshi Wadu, člena umeleckého hnutia Fluxus, ktoré v šesťdesiatych rokov ohýbalo vnímanie toho, čo znamená hudba.  Yoshi Wada prišiel po vojne z Japonska do newyorského downtownu a v jeho experimentoch cítiť aj odlesky japonskej starovekej hudby gagaku.

 

Hudobnú tradíciu si ctí a pretvára aj Tashi Wada, je počuť kdesi v diaľke v jeho hĺbavej, meditatívnej hudbe. Tá vzniká na hudobných aj nehudobných nástrojoch: sirény, minimalistické gajdy, nekonečný tón starého organu, k tomu perkusie a hlasy ako z iného sveta. Nástroje zdanlivo spolu nehrajú, no keď sa započúvate, dokážete nájsť ich zvláštnu harmóniu. Jeho album Nue vyšiel koncom minulého roka na brooklynskej značke RVNG Intl. – vydavateľstve pre skutočných znalcov. Tashi Wada prináša svoju víziu hudby, ktorá má byť taká priama, ako sa len dá, a má evokovať nekonečné snívanie plné radostí, ale aj démonov.

Na svoj najnovší projekt Wada pozval perkusionistu Coreyho Fogela a Juliu Holter, známu ako originálnu autorku a speváčku náročnejšieho popu. Trojica sa stretla už na jej minuloročnom, oceňovanom albume Aviary. Julia Holter tu pracuje so súčasnou vážnou hudbou. Je však flexibilná – či už nahráva zvuky okolia, alebo skladá konvenčné piesne, Holter rada experimentuje so svojim hlasom. Preto si ancu vidieť hrať a spievať túto mimoriadnu hudobníčku netreba nechať ujsť.

 

Domácim zástupcom v stredu večer bude projekt Line Gate. Michal Vaľko tu hrá sólo na archaický nástroj ninera, zvaný tiež hurdy-gurdy. Ninera však vydáva zvuky, za ktoré by sa nemusel hanbiť žiadny elektronický drone-experimentátor.

 

Tešíme sa na vás, 3.4 o 20.00 v A4!

FACEBOOK EVENT