19. septembra

Predpremiéra najnovšej inscenácie Vnútro vnútra od Divadla SkRAT

Divadlo SkRAT sa zapojilo do medzinárodného projektu Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície, ktorý bude dominovať tohtoročnému programu festivalu Divadelná Nitra. Už túto stredu 26. septembra vás pozývame na predpremiéru ich najnovšej inscenácie Vnútro vnútra.Inšpirovaní dodnes neobjasneným prípadom podivnej smrti dvojitého agenta a kňaza Coufala v roku 1981 sa autori inscenácie zaoberajú mechanizmami, ktoré v rámci tajnej polície ŠtB umožňovali budovanie paralelnej mocenskej štruktúry a vzájomnú kontrolu jednotlivých zamestnancov a spolupracovníkov na všetkých úrovniach tejto organizácie. Mechanizmami, ktoré môžu fungovať aj po zániku ŠtB.
Prípad dvojitého agenta, tajne vysväteného kňaza vdp. Ing. Přemysla Coufala, ktorý bol vo svojom byte 24. februára 1981 nájdený mŕtvy so stopami po brutálnej vražde, uzavreli vtedajšie vyšetrovacie orgány ako samovraždu. Ani vyšetrovanie z roku 1990, po ktorom bol prípad odložený, nedospelo k inému záveru. Rozhodnutím súdu z roku 1992 boli všetky spisy týkajúce sa prípadu uzamknuté v trezore archívu SR – s dátumom uvoľnenia, ktorý korešponduje s dátumom premlčania možných trestných činov súvisiacich s prípadom.

V inscenácii Vnútro vnútra, vytvorenej v rámci projektu Divadelnej Nitry Paralelné životy, sa autori Ľubomír Burgr a Dušan Vicen zaoberajú nielen týmto dodnes neobjasneným prípadom v snahe očistiť meno kňaza, ale aj mechanizmami, ktoré umožňovali v rámci ŠtB budovanie paralelnej mocenskej štruktúry, vzájomnú kontrolu jednotlivých zamestnancov a spolupracovníkov na všetkých úrovniach tejto organizácie a ktoré dokonca môžu fungovať aj po jej zániku.
Projekt realizovaný v spolupráci s festivalom Divadelná Nitra je súčasťou medzinárodnej spolupráce pod názvom Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície. S podporou MK SR.

Viac informácií a možnosť rezervácie vstupeniek tu:http://www.a4.sk/program/2013-09-26-20-00