12. septembra

Premietanie dvoch slovenských filmov a diskusia na tému pracovnej migrácie

Vnedeľu 21. septembravás pozveme na dvojitú projekciu slovenských stredometrážnych filmovProti srsti Márie Rumanovej a Ja som baník, kto je viac Romana Fabiána. Oba absolventské filmy perspektívnych režisérov z VŠMU sa divákovi snažia priblížiť problematiku úpadku postsocialistických miest. Bezútešná situácia, do ktorej sa po zatvorení kedysi prosperujúceho priemyslu dostali miestni obyvatelia sa odráža na nielen na ich sociálnej situácii, ale aj na fungovaní celého regiónu, ktorý postupne upadá a vymiera.
Dokumentárny film Proti srsti je portrétom kolektívnej identity obyvateľov Čiernej nad Tisou. Mesto, kedysi zvané “zlatá brána socializmu” je dnes schátralým obrazom východnej periférie tejto krajiny. V zdanlivo nehybnom prostredí bývalého železničného prekladiska dnes jeho obyvatelia skúšajú hľadať novú bránu do sveta a svoje miesto v ňom.
Príbeh Ja som baník, kto je viac sa odohráva v okolí Rožňavy, kde do roku 1993 fungoval jeden z najmodernejších banských závodov v Európe. Paľo je osemnásťročný chalan postavený pred voľbu, či ísť v šľapajách svojho otca a zamestnať sa v poslednej fungujúcej miestnej bani, alebo si hľadať iné východisko. Ako hovorí samotný režisér: “Chcel som natočiť film so skutočným príbehom. Spomienky z detstva som preniesol do súčasnej doby, a vznikol príbeh, ktorý je charakteristický nielen pre banský región, ale čiastočne pre celú generáciu mladých ľudí z vidieka a malých miest.”
Premietanie bude spojené s diskusiou o fenoméne pracovnej migrácie na Slovensku. Zúčastnia sa tvorcovia filmov a sociológ Miloslav Bahna, autor knihy Migrácia zo Slovenska po vstupe do Európskej Únie.

http://www.a4.sk/program/2014-09-21-20-00