24. februára

Proces procesu procesom (Pôjdeš do basy? Hajzel!)

​Utorkový večer, 24. februára patrí Divadlu SkRAT a inscenácii Proces procesu procesom.

Divadlo SkRAT po dlhšom čase reprízuje inscenáciu Proces procesu procesom s podtitulom Pôjdeš do basy? Hajzel. Postavy a udalosti v tejto inscenácii sú vymyslené.

Ak však budete vidieť odraz slovenskej reality, napríklad v súdnictve, nebudete na omyle.

Herecký a autorský kolektív, v ktorom hosťuje aj Jana Oľhová, vytvoril mozaiku príbehov a osudov, ktorá je charakteristická najmä čiernym humorom. Zasadená je do súčasnosti, do prostredia justičného absurdistanu 21. storočia.

Inscenácia sa začína veľkolepo. Štyria sudcovia Najvyššieho súdu sa zabávajú na bujarej párty, nasadzujú si slúchadlá proti hluku, aby nakoniec jeden z nich vytiahol nefunkčný samopal a začal ním okolo seba strieľať, imitujúc vraha z bratislavskej Devínskej Novej Vsi.

Odvolávok na realitu je viac.

V divadelnej hre vystupuje aj filmárka, ktorá nakrúca sudcov do svojho filmu, alebo novinárka, ktorá je na stope veľkého justičného škandálu.

Proces procesu procesom je vystavaný rovnako ako väčšina inscenácií divadla SkRAT – ide o prelínajúce sa epizódy rôznych „dejových“ línií. Je nositeľkou nielen metaforických významov, ale defilujú v nej aj absurdné motívy a priame odvolávky na román Proces od Franza Kafku.