29. augusta

September (naspäť) v Áštvorke

Prázdniny konečne končia. Plní síl nazbieraných na cestách, chatách, horách, dolách a vodách sa vraciame domov do Áštvorky zažívať trochu (alebo aj viac ako trochu) veľkomestskej alternatívnej kultúry. Počas letnej pauzy sme pre vás pripravili optimistický a plný septembrový program na všetkých našich frontoch.

Stálice nášho programu ako hudobný Teasing (v septembri predstavíme slovenského Makkatu) či tvorivé dielne pre deti pokračujú. Decká sa pod vedením Moniky Pascoe Mikyškovej v objavovaní výtvarného umenia posunú do avantgardy a v novom workshope Sonic Pi zas do elektronickej hudby. Tento projekt Fera Királyho poodhalí tým mladším krásy, čísla a kódy elektronickej hudby a programovania zvuku.

Kino Inak okrem tradičného výberu najkvalitnejších a tažko inde zhliadnuteľných filmov prikladá novú rubriku film X art, ktorá sa bude systematicky venovať filmom umenia a o umení. Prvým z tejto kategórie bude kino verzia video inštalácie Manifesto umelca Juliana Rosefeldta v hlavných úlohách s Cate Blanchet.

Z festivalovej scény prinášame výnimočnú selekciu filmov nepočujúcich filmárov a filmáriek v rámci Encounters Deaf Shorts Showcase festivalu. Uvidíte osem rôznorodých filmov vrátane jedného oscarového – všetky spája vnímanie sveta inými zmyslami ako sluch. Nezabúdame ani na domácu tvorbu, dokumentaristka Andrea Kalinová uvedie svoj nový film Po sezóne o architektonickej pamiatke Machnáč.

V septembri vás tiež môže potešiť bohatá ponuka divadelných predstavení – od niekoľkých domácich “SkRATov”, cez Únos Európy od Debris Company či reprízu Solo Lamentoso od Slávy Daubneorvej. Do Áštvorky prinesieme aj pestrú prehliadku súčasnej slovenskej ochotníckej tvorby v rámci ochotníckeho festivalu a predstavenia niekoľkých regionálnych súborov ako napríklad divadlo KĽUD z Kladzian, APOSTROP z Liptovského Mikuláša či RosaThea z Ružomberku.

Hudobne si hneď na začiatok sezóny užijeme niekoľko otváracích akcií a párty v sprievode súčasnej elektroniky ale aj poľský jazz (Polish Jazze 1918-2018!). Prvej hudobnej akcii novej sezóny Veľké Otvorenie bude predchádzať multikulturálne podujatie Whatevs #7.

Pripravte sa na ôsmy september! O poobedňajší úvodný program sa postarajú naše dobrovoľníčky z EVS, ktoré sa s Áštvorkou rozlúčia po roku spolupráce. Whatevs je už klasická akcia, počas ktorej sa každý mesiac (a vždy na inom mieste) stretnú zahraniční dobrovoľníci a dobrovoľníčky rôznych organizácii na Slovensku – vítajúc aj slovenských záujemcov o program European Volunteer Service. Na Whatevs číslo 7 sa okrem iného môžete tešiť na otvorenie výstavy fotografii jednej z “našich báb”, Nory zo Španielska.

Na odštartovanie už pätnástej Áštvorkovej sezóny máme naplánovaný plný a spektakulárny hudobný párty večer. Na Veľké otvorenie príde John Chantler, Ssaliva, Lautbild a Vritti – Austrálčan John Chantler a jeho najčerstvejší zvuk v živej štvorkanálovej verzií, belgický Ssaliva a prírodná audiovizuálna performance Greenery a tanečné rytmy v podaní Poliakov Lautbild a bratislavského dua Vritti. Pestro, experimentálne, súčasne a medzinárodne – klasická Áštvorka, hneď na úvod nového “školského” roka! Príďte!

Leto nás všetkých ovplyvnilo, nabudilo a opálilo a zaslúži si, aby sme sa s ním náležito rozlúčili – bohatým septembrovým programom, veselou otváraciou party a tiež – spustením našej novej internetovej stránky. Jednou z príležitostí oslavovať v Áštvorke bude totiž spustenie fungl nového webu, ktoré sme si dali ako darček k 15tej sezóne. Nie len naživo, aj online sme zas o niečo novší a krajší 🙂

Vitajte v sezóne 2018/2019!