11. júna

Pozývame na podujatie Sloboda pohybu

Sloboda pohybu: Akcia solidarity s ľuďmi na úteku, ktorí zahynuli v Stredozemnom mori

Mnoho ľudí, ktorí sa rozhodnú pre útek z krajiny pôvodu na ceste do Európy zomiera a platí tak každý rok za nezodpovedný prístup európskych vlád tú najvyššiu cenu. Len počas minulého leta bolo nahlásených 1200 ľudí, ktorí sa utopili alebo sú nezvestní. Tisíce ľudí boli zadržané a transportované späť do krajín, odkiaľ ušli, kde čelili svojvoľnému zadržaniu, násiliu a zneužívaniu. To je realita dnešnej Európy, ktorá doposiaľ nebola schopná vytvoriť bezpečné legálne cesty pre ľudí na úteku. Amnesty Slovensko sa v spolupráci s umelcom Adamom Englerom rozhodla sériou solidárnych verejných akcii a diskusií upozorniť verejnosť na situáciu ľudí na úteku a na hrubé porušovanie ľudských práv ku ktorému dochádza.

 

Umenie vo verejnom priestore a diskusia

Ľudia smerujú do Európy z rôznych dôvodov, niektorí utekajú pred prenasledovaním alebovojnou, iní pred pretrvávajúcou chudobou alebo stále sa zhoršujúcimi environmentálnymipodmienkami.

Podujatia s názvom Sloboda pohybu sa doteraz konali v Košiciach, Žiline a LiptovskomMikuláši. Nasledujú ešte podujatia v Banskej Bystrici a v Bratislave. Akcie budú prebiehať celý deň; predpoludním formou vzdelávacej aktivity pre mládež o právach ľudí na úteku. Následne sa v spolupráci so študentami a študentkami a umelcom Adamom Englerom naverejnom priestranstve vytvorí umelecká inštalácia s menami ľudí, ktorí zahynuli počas cesty cez Stredozemné more.

Autor diela, umelec Adam Engler, o inštalácii povedal: “Ide o intervenciu do verejného priestoru, kde kontakt s inštaláciou poskytuje podnety na uvažovanie o hodnote vlastnej slobody pohybu a o slobode pohybu iných. Význam diela sa rodí v dialógu diela s divákom. Interakcia s dielom je jeho významnou charakteristikou.”

Zdroj: TS Amnesty Internation, Natália Šmídová Koordinátorka kampaní Amnesty International Slovensko

Organizuje Amnesty International Slovakia.

FACEBOOK EVENT