11. októbra

Súčasná rebelka Antigona. Bratislavská PREMIÉRA v A4

Pozývame na divadelnú inscenáciu PORT o.z.: Smrť Antigony. Antická dráma a autentické výpovede súčasných žien – osobné drámy, ktoré delia stáročia a spája zodpovednosť spoločnosti v ktorej sa odohrávajú.

Iniciátorom projektu je tvorivá dvojica Marko Popović a Zuzana Psotková, jej členovia majú za sebou viacero rôznorodých a samostatných aktív v oblasti umeleckej tvorby. Inscenácia “Smrť Antigony” je ich prvou spoločnou spoluprácou, ktorej zámerom bolo spojiť divadlo, dokumentaristický postup a občiansky aktivizmus.

Vytvoriť inscenáciu pri ktorej nejde len o umelecké vyjadrenie, ale aj o komunitu, ktorej príbehy sú podstatnou súčasťou odkazu pre divákov. Pri tvorbe využili kombináciu autorského prístupu ku starogréckej tragédii, fyzického pohybu, efektu odcudzenia a dokumentárneho audio záznamu. Na základe hlavného motívu starogréckej tragédie Antigona, vytvorili autorskú divadelnú inscenáciu, v ktorej je Antigona nositeľkou občianskeho aktivizmu.

Inscenácia o súčasnej rebelke Antigone, reprezentantke občianskej odvahy, skúma postavenie človeka v komunite, ktorá ho chráni a zároveň likviduje. Antigona sa búri proti spoločnosti, nespravodlivosti zákona, nenávisti, vláde mužov, a to aj napriek tomu, že ju vzbura môže stáť život. Právo jednotlivca – ženy na slobodu a život v demokratickej spoločnosti, zdanlivo slobodnej a slušnej, je pre svoju krehkosť stále ohrozené.

na motívy Sofoklovej Antigony réžia: Marko Popović
účinkuje: Zuzana Psotková a zbor dramaturgia: Dáša Čiripová kostýmy: Andrea Štrbová

hudba: Samuel Szabó
grafický dizajn: Barbora Šajgalíková Produkcia: PORT o.z.
premiéra v Bratislave: 22.10. A4

Vznik inscenácie z verejných zdrojov podporil hlavný partner projektu Fond na podporu umenia a Košický samosprávny kraj. Vznikla aj vďaka podpore a rezidencii na Stanica Žilina-Záriečie a v Tabačke Kulturfabrik v Košiciach.

Ďalšie termíny:

03.12. . A4 – Priestor súčasnej kultúry, Bratislava

FACEBOOK EVENT