19. októbra

Tanečným Oscarom ocenené predstavenie Bastard v A4!

Jedno z najprestížnejších ocenení v rámci súčasného tanca, Bessie Award, získal tento rok Slovák. Jara Viňarského ocenili za predstavenie The Painted Bird, ktoré vzniklo podľa rovnomennej knihy Jerzyho Kosinského. Predstavenie Bastard uvidíte v A4 28. 10. o 20.00 v rámci festivalu Bratislava v pohybe.
Bastard
je prvá časť trilógie projektu newyorského choreografa slovenského pôvodu Pavla Zuštiaka, ktorá sa zaoberá témou vykorenenia, premeny a „inakosti“. Inšpiráciou pre sólové predstavenie Bastard bol kontroverzný román Jerzyho Kosińského „Zafarbené vtáča“ z roku 1956. V jednej z kapitol románu hrdina stretne muža, ktorý v zlosti pomaľuje vtáča farbou a vráti ho späť do hniezda. Pomaľované vtáča je považované za votrelca a dobodané ostatnými k smrti. Bastard vypovedá o pocitoch človeka, ktorého svet považuje za votrelca. Je sám, prichádza z inej kultúry a v novom prostredí si vytvára vlastní malý svet. Do tohto sveta v jednom okamžiku vstúpia obyčajní ľudia. Čo to znamená byť v exile? Ako exil zmení človeka? Čo je to exil? Kedy končí? Aký je rozdiel medzi utečencom, expatriotom, vyhosteným, emigrantom? Aký je rozdiel medzi ľuďmi, ktorí sa presunuli i so svojimi koreňmi, a tými, ktorým už žiadne korene nezostali? Nežije vlastne každý z nás za nejakými hranicami?

Koncept, réžia, choreografia Pavel Zuštiak, originálna hudba Christian Frederickson, scéna a kostýmy Pavel Zuštiak, svetelný dizajn Joe Levasseur, Tomáš Morávek, dizajn projekcie Manny Palad, zvuk Ryan Rumery, Tim Isler, účinkuje Jaroslav Viňarský, interpretácia hudby Christian Frederickson

https://www.facebook.com/bratislavavpohybe
http://www.thepaintedbird.org/
https://www.facebook.com/events/251623388318891