26. apríla

Temný rock Obake a hardcore jazz Mombu

Sviatok práce oslávi bratislavské centrum súčasnej kultúry A4 netradičným dvojkoncertom. 1. mája o 20.00 uvedie koncert taliansko-maďarsko-americkej zostavy Obake, ktorej na európskom turné vypomáha basgitarista Trevor Dunn, známy z účinkovania so spevákom Mikeom Pattonom v kapelách Fantômas či Mr. Bungle. O druhý koncertný zážitok sa postará energické jazzovo-hardcorové talianske duo Mombu.

Japonský názov, medzinárodné obsadenie: temná, no nápaditá drone-metalová fúzia sambientnou elektronikou, math-rockom, noisom a operou pripomenie Sunn O))), Earth, Ashra Tempel, ale zaujme aj fanúšikov takých rozdielnych kapiel ako Slayer, Melvins a Coil. Obake, ktorým na jeseň vyšiel skvelý album, je projekt experimentálneho gitaristu Eralda Bernocchiho, operného speváka Lorenza Esposita Fornasariho, bubeníka Balázsa Pándiho a basgitaristu Massima Pupilla, ktorého na tomto turné nahradí vyhľadávaný Trevor Dunn (Fantômas, Mr. Bungle, spoluhráč avantgardistu Johna Zorna a i.).
K živým trendom na experimentálnej, ale aj tvrdšej rockovej scéne nedávnych rokov nesporne patrí post-metal. Skôr než o jednom žánri alternatívneho metalu by sa dalo hovoriť o súhrne rôznorodých tvorivých prístupov k temnému gitarovému prejavu, ktorý je inšpirovaný prvkami undergroundových subkultúr ako je black, sludge či drone metal, ale nepohrdne ani prvkami noisu a improvizovanej hudby. Viacero kapiel sa v poslednej dobe usiluje kreatívne posunúť majestátny, hypnotický zvuk, často v spojení s komplikovanými rytmickými štruktúrami, alebo naopak s radikálnym minimalizmom pomalých drónov či operným spevom. V prípade Obake nejde o “ortodoxných metalistov”, alebo aspoň nie u väčšiny členov, o čom svedčia spolupráce s avant-rockovými a experimentálnymi hudobníkmi a skupinami (Zu, Merzbow, Bill Laswell, Faith No More…).

Viac než len obyčajným rozohrievačom večera bude talianska “afro-grind” dvojica Mombu, ktorú tvorí barytónsaxofonista Luca Mai známy zo skupiny Zu a bubeník Antonio Zitarelli. Hardcore aj jazz v unikátnom spojení so šamanskými rytmami sú prísľubom strhujúceho predstavenia.

Koncert sa z technických dôvodov koná na 4. poschodí, v priestoroch KC Dunaj.

http://obakeband.wordpress.com/

http://www.myspace.com/mombumombu

http://www.youtube.com/watch?v=I7Xz8-JSpyo

http://vimeo.com/40§ Q 934440