25. novembra

To najlepšie zo súčasnej hudby: NEXT 2011

Niekoľko premiér, svetová i domáca špička, progresívne hudobné trendy. To všetko
ponúka už 12. ročník medzinárodného hudobného festivalu Next, ktorý sa bude
konať v dňoch 1. až 3. decembra.

Už tradične začiatkom decembra zaplní A4 – nultý priestor na Námestí SNP 12 v Bratislave netradičná hudba. Festival Next opäť predstaví niekoľko osobností zo scény súčasnej hudby, kde viac ako žánrové obmedzenia hrá rolu kreativita a osobitý prístup.

Hoci oficiálny program trvá tri dni, súčasťou akcie je opäť takzvaný zahrievací večer. Na stredu 30. novembra organizátori spoločne s Hudobným centrom pripravili koncertný krst CD kompilácie slovenskej experimentálnej hudby Short Cirquit 2: Zblízka. Naraz sa predstaví až trinásť experimentálnych projektov a talentov z domácej scény.

Oficiálny program v piatok v A4-ke odštartuje vo štvrtok 1. decembra vystúpením Angličana Ryana Jordana, ktorý ponúkne unikátne ručne robené nástroje a hypnotickú svetelno-zvukovú performance. V prvý deň sa okrem neho predstaví tiež nórske duo – speváčka a skladateľka Maja Ratkje s hráčom na elektroniku Lasse Marhaugom a švédsko-britská skupina elitných improvizátorov Tarfala Trio. Jej centrálnou osobnosťou je saxofonista Mats Gustafsson, štyridsiatnik patriaci medzi najväčšie osobnosti na scéne hudby, vyrastajúcej z progresívnych odnoží džezu.

Prostredný z troch dní patrí na Nexte putovnému medzinárodnému projektu Sound Exchange, ktorý skúma korene inovatívnej hudby Strednej a Východnej Európy. Jeho súčasťou je premiéra súboru MI-65. Pod umeleckým vedením skladateľa Daniela Mateja bude interpretovať grafické a verbálne partitúry slovenského priekopníka experimentálnej hudby Milana Adamčiaka. V rámci Sound Exchange Day Bratislava odohrá svoju slovenskú premiéru aj Berlínčan Frank Bretschneider, ktorý predstaví unikátny projekt založený na zvukoch prvého východonemeckého syntetizátora Subharchord.

Aj väčšina ďalších účinkujúcich bude hrať na Slovensku po prvýkrát, vrátane britského „architekta zvukových krajín“ a prominentného zvukového umelca Janeka Schaefera, či švédskej dvojice Roll The Dice, ktorej jeden člen spolupracuje so známou speváčkou Fever Ray. Festivalový záver prinesie atmosférickú alternatívnu elektroniku s trochu retro
a trochu futuro nádychom.

Podrobný program a ďalšie informácie nájdete na http://nextfestival.sk/

Lístky sa dajú kúpiť online na http://listky.hudba.zoznam.sk/, alebo priamo v A4. Rezervácie ako vždy na info@a4.sk.

Vstupné na deň: 8 € / študenti 6 €

Permanentka v predpredaji (platí na 3 dni festivalu + NEXT Warm Up 30.11.): 15 €, na mieste 17 €