01. apríla

V apríli začíname nový kurz výtvarných dielní pre deti od 7-11 rokov

TVORIVÉ DIELNE pre deti o dejinách umenia 20.storočia II. sú pokračovaním úspešného kurzu pre najmenších, ktorý prebiehal v priestoroch A4 od 22.1. do 9.4. 2015.

Vzľadom na záujem rodičov o takýto kurz aj pre staršie deti sme sa rozhodli tentokrát otvoriť tvorivé dielne pre deti vo veku 7-11 rokov.

Vaše deti hravou formou oboznámime s históriou moderných dejín výtvarného umenia od začiatku 20.storočia až po súčasnosť. V desiatich samostatných lekciách od kubizmu po postmodernu sa kurz orientuje najprv na teóriu a neskôr na praktickú – tvorivú časť. Lektorka kurzu, umelkyňa Monika Pascoe Mikyšková, pútavo priblíži rôzne výtvarné štýly a techniky, na základe ktorých deti vytvoria vlastné dielo. Bude postarané aj o rodičov, ktorí si môžu na chvíľku vydýchnuť v A4 Kafé a občerstviť sa kávou alebo čajom.

Kapacita kurzu je obmedzená, preto sa prosím vopred prihláste na adrese tvorivedielne@a4.sk
Cena kurzu: 6 € jednorázovo, 50 € celý kurz za zvýhodnenú cenu

Prvá hodina začína 16.4.2015 a posledná bude dňa 18.6.2015. Po výtvarnom kurze sa bude konať výstava detí v priestoroch A4 – priestor súčasnej kultúry.

Každý štvrtok predstavíme vašim deťom jednu z nasledujúcich tém:

1.Kubizmus: predstavenie kubismu, princípov kubistickej maľby a tvorby Pabla Picassa, Georga Braqua. Maľovanie hudobného nastroja(napr. gitary) pomocou šabloniek. Dopĺňanie tvarov, kolážou. Inšpirácia kolážami Pabla Picassa.

2.Suprematizmus: tvorba Kazimír Malevič 1915 Abstrakcia, Piet Mondrian 1917
Maľba abstrakcie za pomoci jednoduchých tvarov a technikou fúkania farieb.

3.Dadaizmus: Zoznamenie s hnutim Dadaizmu . Vzniku techniky fotomontáže, ktorá sa datuje do tohto obdobia.Pokus o vytvorenie vlastnej fotomontáže.

4.Surrealizmus: predstavenie princípov surrealizmu, tvorby Reného Magrida, snoveho automatizmu a Salvatora Daliho
Malovanie na tému rozprávky Alica z Krajiny zázrakov

5.Povojnové abstrakcie v Amerike: Zoznámenie s abstraktným umením v povojnovej Amerike. S tvorbou Jacksona Polocka a Marka Rothka
Skusenie techniky dripping: maľba riedkými farbami z výšky na veľký formát, tvorba abstraktných kompozícii. Potešenie z pohybu a zapajanie celého tela do tvorby obrazku.

6.Pop art: predstavenie hnutia a tvorby najznámejších autorov Andy Warhol, Roy Lichtenstein a ich tvorba portetov.
Téma portrétu, maľovanie portrétu inšpirovaním slávnými portrétmi Andyho Warhola.Narábanie s jasnými monochromnými farbami.

7. Pop art časť druhá: zoznámenie sa s technikou asambláže a tvorbou Daniela Spoerriho.
Tvorba vlastného objektu použítím princípov asambláže.

8. Arte povera: vysvetlenie hnutia, vysvetlenie pojmu inštalácia, predstavenie tvorby JannisaKounellisa. Deti vytvoria objekt na danú tému, použitím lacných dostupných materialov v duchu arte povery.

9. Minimalizmus a konceptuálne umenie: predstavenie tvorby Donalda Judda a RobertaMorrisa. Vysvetlenie čo je socha a objekt. Deti budú maľovať podľa príkladov hnutia minimalizmu.

10. Akčné umenie: predstavenie akčného umenia, tvorba vlastnej akcie a jej dokumentovanie formou fotografie. Zoznámenie detí s technikou fotografovania.

Krátke video z tvorivých dielní si môžete pozrieť tu: