20. mája

¡Viva La Película!

Od stredy 25. do nedele 29. mája sa v A4 – priestore súčasnej kultúry uskutoční po tretíkrát prehliadka španielskeho filmu s názvom ¡Viva La Película! Ponúkne profil Julia Medema s dôrazom na jeho staršie, menej známe filmy, oceňované súčasné diela reflektujúce dnešné Španielsko, či špeciálny program pre deti.

Film Zem (Tierra) sleduje Angela, ktorý prichádza do malého mesta, kde si začne s dvoma úplne odlišnými ženami a zároveň sa snaží urovnať komplikovaný vzťah so svojím alteregom, ktoré môže, ale nemusí byť anjelom. Profil Julia Medema ukončí jeho najnovší film Ma ma, intímna ženská dráma o Magde, ktorú opustil manžel, prišla o prácu a diagnostikovali jej rakovinu prsníka v treťom štádiu.

¡Viva La Película! ponúkne taktiež jeden z najúspešnejších španielskych filmov posledného obdobia Mokrina (La isla mínima), víťaz 3 cien na festivale v San Sebastiáne a 10 cien Goya. Ide o špinavý detektívny príbeh v štýle True Detective a zároveň reflexiu post-frankistického Španielska. Odohráva v malom mestečku, kam prichádzajú dvaja detektívi, aby vyšetrili zmiznutie niekoľkých dievčat. Súčasťou programu bude aj minimalistická, záhadná a takmer dokumentárna adaptácia slávneho románu Philipa K. Dicka s názvom Androidi snívajú (Sueñan los androides); najnovší film Jaime Rosalesa Krásna mladosť (Hermosa juventud) o stratenej generácii mladých Španielov; psychologická dráma o duševnej poruche mladej ženy Zranená (La herida), ocenená v San Sebastiáne Zvláštnou cenou poroty; a strihový dokument Ako uviazaná na reťazi (Con la pata quebrada), ktorý sleduje, ako španielska kinematografia zobrazovala ženy od 30. rokov po súčasnosť, ukazuje premeny od emancipácie cez tradicionalizmus až po sexualizáciu. Nedeľný program prehliadky bude dopĺňať pásmo animovaných krátkych filmov pre deti.

Vstup na väčšinu projekcií je zdarma.

Prehliadku ¡Viva La Película! organizuje A4 – priestor súčasnej kultúry v spolupráci s občianskym združením J. K. Myšľanova a Španielskym veľvyslanectvom v Bratislave.