15. apríla

Zážitok zo spontánnej hudby. Pozývame na koncert Roman Radkovič Collective.

Čo sa dnes v hudbe považuje za normálne? Pokiaľ sa chcete zahrať so svojimi očakávaniami, pozývame vás pred Veľkou nocou na skutočne spontánny koncert v podaní Roman Radkovič Collective. Roman založil kapelu spolu s piatimi hendikepovanými priateľmi. V ich hudbe sa striedajú pestré obrazy, jedinečné spojenia významov a prekvapivé zvuky. Toto autentické vystúpenie môžete zažiť 18. apríla v našej koncertnej sále A4.

 

Koniec sveta? Koniec hudby alebo naopak jej začiatok? Fenomenálny Roman Radkovič s kapelou spieva o našej planéte. V extatickom prúde vedomia oživuje Sandokana s Mariannou, Winnetoua, divochov, Titanic, Robina Hooda, žirafy, slony, tigre, Tarzana… Fantázii sa tu medze nekladú.

Roman Radkovič založil kapelu s partiou ďalších klientov Domova u lesa Tavíkovice, v ktorom býva asi 100 ľudí s rôznymi druhmi mentálneho postihnutia. Žánrovo sa sami radia do priehradky „noise rock’n’roll“, no striktne sa na to nespoliehajte. V ich hudbe sa stierajú hranice medzi normalitou a tým, čo za normálne považované nie je. Kto je tu postihnutý a kto naopak tvorivý? Je normálne byť spontánnym, alebo sa nechať zväzovať spoločenskými konvenciami? Debutový album Zlaté hity je fascinujúcim soundtrackom k apokalypse a prináša čistý pôžitok z hudby, ktorá vôbec neznie tuctovo. Kapela improvizuje, experimentuje s možnosťami zvukov a tvorí akúsi netradičnú hlukovú koláž hranú na tradičných nástrojoch ako  akordeón, kontrabas či klávesy.

„Měl jsem svoji kapelu. Měl jsem 150 kapel. Stálo to hodně peněz. Kupoval jsem bubny, zvučení. Brácha se zlobil, a pak byl soud. A já říkám: Pane soudce, to už nemůžu platit, tak co budu dělat… No, co by dělal, bude v ústavu, a tak jsem tady v Tavíkovicích. Zpívej, dokud to jde, hlasivky máš dobrý, zpívej, a když tak si vezmi léky.“

O neobvyklom kolektíve odvysielala Česká televízia čerstvý dokumentárny portrét, no naživo ich budete v Bratislave môcť vidieť po prvýkrát. Nezmeškajte ich performance už tento štvrtok o 20.00 v A4. Pred koncertom vás pozývame zaujímavú diskusiu zo série Kapitalks s umelkyňou Lujza Prado.

FACEBOOK EVENT