08. novembra

A4 navštívila stretnutie TEH Camp #96 v Tbilisi, Gruzínsko

V dňoch 5. – 8. októbra 2023 sa vo Fabrike v gruzínskom Tbilisi konalo stretnutie Trans Europe Halles (TEH) Camp Meeting #96 – Reboot! Za A4 sa tohto stretnutia zúčastnili štyria členovia nášho tímu. Téma súvisela s niekoľkými uplynulými turbulentnými rokmi, ktoré sme zažili na politickej, spoločenskej, ekonomickej a ekologickej úrovni. Teraz je čas zastaviť sa, stretnúť sa a znovu sa naštartovať. Workshopy, rozhovory a stretnutia boli inšpirované nielen témou stretnutia, ale aj živou gruzínskou umeleckou a kultúrnou scénou.

TEH je sieť európskych kultúrnych centier, ktoré sídlia v starých budovách prispôsobených pre fungovanie kultúrych priestorov. Počas roka organizuje TEH niekoľko podujatí a stretnutí. Najväčšími stretnutiami sú konferencia a camp meeting, ktoré sa organizujú každý rok. Okrem toho TEH ponúka vzdelávacie workshopy a semináre a posilňuje hlas kultúrneho a kreatívneho sektora v Európe. Okrem toho spája svojich členov prostredníctvom regionálnej a tematickej spolupráce prostredníctvom tzv. hubov. Toto stretnutie TEH #96 bolo pre A4 výnimočné, pretože to bolo naše prvé stretnutie, počas ktorého sme viedli stretnutie  Hubu pre umelecké vzdelávanie ako jeho nový koordinátor. V rámci tohto hubu prepájame členské organizácie TEH a vytvárame príležitosti na profesionalizáciu a výmenu skúseností v oblasti vzdelávania v umení.

Hostiteľskou organizáciou TEH #96 bola Fabrika v Tbilisi. Toto kultúrne centrum sídli v starej sovietskej šijacej továrni. Okrem kultúrneho centra sa v budove nachádza aj hostel, niekoľko obchodov a reštaurácií. Útulný dvor tvorí centrálny bod priestoru, kde sa všetci stretávali pri jedle a na neformálnych stretnutiach medzi jednotlivými časťami programu.

Program bol veľmi nabitý a bolo v ňom veľa zaujímavostí. Stále sa opakujúcou súčasťou stretnutí TEH je valné zhromaždenie. Tu sme dostali niekoľko aktuálnych informácií o súčasnej finančnej situácii a hlasovali sme o nových členoch siete a o novej správnej rade TEH. Tbilisi má silnú kultúru sociálneho aktivizmu a tá sa premietla aj do programu. Jedným z vrcholov bola panelová diskusia s jedným ukrajinským a tromi gruzínskymi umelcami, ktorí sa podelili o to, ako sa (neúmyselne) stali aktivistami kvôli súčasnej politickej klíme. Na East Hub stretnutí sme predstavili aktivity hubu v posledných rokoch a otvorili diskusiu o tom, ako by mohla vyzerať jeho budúcnosť. Zasadnutie bolo otvorené nielen pre členov hubu, ale pre všetky organizácie, ktoré sa o túto tému zaujímajú. A4 je súčasťou tohto hubu od jeho začiatku. V rámci hubu rozvíjame a prehlbujeme spoluprácu medzi kultúrnymi organizáciami z regiónu východnej a strednej Európy a vymieňame si skúsenosti.

Keďže A4 je teraz koordinátorom Arts Education Hub, zúčastnili sme sa stretnutia “Hubs & Beers” pre všetkých koordinátorov centier, kde sme diskutovali o aktuálnej situácii a budúcnosti hubov v sieti TEH.

Stretnutie TEH #96 bolo veľmi úspešné! Chcete dostávať aktuálne informácie o TEH? Prihláste sa na odber newslettera TEH!

Členstvo A4 v sieti TEH a účasť na stretnutí z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.