19. januára

Čierna komédia o osamelosti, zúfalstve a nádeji: Jesenný bál v KINE INAK

Filmový cyklus Diagnóza: sever – juh, ktorý bude pokračovať aj vo februári, pre tento mesiac uzavrieme projekciou estónskeho filmu Jesenný bál. Jeho tvorca Veiko Õunpuu, ktorý býva pre svoj osobitý štýl a humor často prirovnávaný k Jimovi Jarmuschovi či Akimu Kaurismäkimu,zhrnul Jesenný bál ako čiernu komédiu o osamelosti, zúfalstve a nádeji. Pozývame do KINA INAK v stredu 23. januára o 20.00!

Sügisball / Autumn Ball, réžia Veiko Õunpuu, Estónsko 2007, 123 min., anglické titulky

Európske slnko ani náhodou nesvieti na všetkých spravodlivo a tak podľa štatistík južania spotrebujú menej anti-depresív ako ľudia na severe. To však paradoxne neznamená, že ľudia na juhu sú spokojnejší a šťastnejší. Postavy všetkých autorských európskych filmov tohto cyklu sú z rôznych príčin, viac či menej, “na prášky”, či už majú posunuté stavy mysle, nejakých “vnútorných démonov”, alebo ich žerie súčasná životná situácia. Ak aj vy tušíte, že čosi tu v Európe nehrá, ale neviete na to prísť, čo to je, KINO INAK v spolupráci s Film Europe vás pozývajú na komplexnú preventívnu prehliadku filmového sveta s diagnózou sever – juh.

Ako blízko sa môžeme dostať jeden k druhému? Je možné žiť život úplne bez lásky? A ako sa z toho nezblázniť? Mozaikovitý príbeh ukazuje niekoľko vybraných okamihov zo života šiestich osamelých ľudí, žijúcich vo veľkom nevzhľadnom konglomeráte panelákov postavených počas sovietskej éry. Zvláštne štylizovaný a indiferentný svet jednotlivých protagonistov nedáva takmer žiadne odpovede na uvedené otázky. Čo však predsa tento absurdný svet naznačuje, je možnosť zasmiať sa na vlastnej úbohosti. Estónsky režisér Veiko Õunpuu zhrnul Jesenný bál ako čiernu komédiu o osamelosti, zúfalstve a nádeji. Získal zaň okrem iných cien i Zvláštne uznanie poroty na MFF Karlove Vary 2010. V rámci tohto cyklu uvedieme aj jeho druhý film, podobenstvo o úpadku sveta, Pokušenie svätého Tonyho.

Info a rezervácie

fb event