16. novembra

Circuit des Yeux a Leto s Monikou vystúpia v A4

Alternatívne pesničkárstvo je relevantné aj v roku 2018: má mnoho podôb a svoje výrazné osobnosti. O  tom vás presvedčíme (alebo skôr presvedčia) 21. novembra jedna americká a  jedna slovenská predstaviteľka. Circuit des Yeux je obdarená výnimočným hlasom, ktorý dokáže spôsobiť zimomriavky. Leto s  Monikou je ešte viac poetické, sólové pokračovanie úspešného projektu Monikino kino. Dvojkoncert pesničkárskych osobností bude jedným z vrcholov hudobnej jesene v Áštvorke.

Circuit des Yeux je umelecký projekt americkej skladateľky, hudobníčky a speváčky Haley Fohr, v ktorom posúva folk do experimentálnejších vôd. Circuit des Yeux si zapamätáte kvôli jej hlasu, na ženu má neobvyklý barytón. Okrem spevu je hlas aj ďalším nástrojom: chvíľu je zamyslený, chvíľu šepká, chvíľu mohutne buráca. Hlasovou ekvilibristikou pripomenie temnú divu Diamandu Galás a ktosi ju dokonca označil za Scotta Walkera v sukni. Určite zaujme fanúšikov Grouper, Monut Eerie alebo Jeffa Buckleyho.

Haley sa venuje hudbe od osemnástich rokov, vyjadruje ňou svoje vnútro a  je v tom veľmi presvedčivá. Presťahovaním sa z rodnej Indiany do Chicaga dostala jej tvorba nový rozmer, spoznala tu kľúčové postavy alternatívnej folkovej scény, a  minulý rok s  nimi vydala výnimočnú nahrávku Reaching for Indigo. Na albume sa vysporiadala s  vážnym momentom jej života, ktorý ju prinútil prehodnotiť, ako bude žiť ďalej. Znie tam nebo aj peklo, je to silná a ohromujúca hudba. V piesňach pozoruhodnej krásy počuť temné, až strašidelné atmosféry, občas zavŕzgajú gitary, zahučí trúbka, pridajú sa sláčiky, melancholické synťáky a  meditatívna elektronika. Reaching for Indigo vyšlo vo vydavateľstve Drag City, ktoré je známe starostlivým výberom hudobníkov. Vydávajú tam aj ďalší známi umelci, ktorí už v A4 hrali: Keiji Haino, Guardian Alien či Mouse on Mars.

Circuit des Yeux zožala tento mesiac veľký úspech na  výberovom holandskom festivale Le Guess Who?, hrala aj na prestížnom Pitchfork festivale a časopis Wire ju zaradil do toho najlepšieho za rok 2017. Na začiatok budúceho roka chystá nový album. Jej koncerty bývajú až transcendentálnym zážikom, ktorý si netreba nechať ujsť. 

Leto s Monikou je nový sólový projekt v Prahe usadenej skladateľky a speváčky Moniky Midriakovej. Ak vám chýba Monikino kino, tak hľadajte debutový album Leto s  Monikou. Nájdete tu ešte osobnejší spálňový pop: kúzlo jednoduchých piesní, melanchóliu aj vtip. V  krehkých piesňach sa Monika vyrovnáva s obavami a  neistotami, ale hravo a ironicky. V  jej poetike sa nájdeme mnohí. Na svojom prvom bratislavskom koncerte pokrstí Monika čerstvý album.