21. júla

Do Amsterdamu, do Paradisa

V Amsterdame sú spriaznené RE-Imagine Europe miesta a kultúrne uzly, ktoré vám odporúčame navštíviť na letných cestách po Európe. Začíname v slávnej koncertnej sále na adrese Weteringschangs.

REI je networkingový projekt, ktorý prinášapriestorom pre súčasnú kultúru (napríklad aj našej Áštvorke) možnosť vzájomnej spolupráce a komunikácie.Odštartovala ho iniciatíva už dinosaurov nezávislých kultúrnych inštitúcií – holandská Paradiso sídliaca v Amsterdame.

Paradiso sa preslávila najmä svojou zapamätateľnou Main Hall, známou ako miesto koncertov rôznych žánrov a hviezdnych veľkostí. Okrem toho sa už ale viac ako 50 rokov snaží plodne a efektívne prepájať súčasnú hudbu, výtvarné umenie, divadlo ale aj ekológiu a vedecký výskum do pulzujúceho organizmu, ktorý sídli hneď v niekoľkých starých kostoloch a iných architektonicky zaujímavých priestoroch v Amsterdame.

Najznámejšou budovou, koncertnou sálou a centrom aktivít Paradisa je The Main Hall na ulici Weteringschans. Práve tu sa za posledné roky odohralo viac ako 26000 podujatí, v ktorých archíve sa môžete s akútnou nostalgiou pohrabať aj online. Zahrala si tu Amy Winehouse ale aj Nirvana, James Brown aj mladučkí Arctic Monkeys, Mettalica či Blondie. Okrem toho si aktivity Paradisa môžete vychutnať v koncertnej sále Tolhuistuin na severe Amsterdamu, kam vás zoberie mini trajekt, či v bývalej pivárni Oedipus Brouwerij alebo v divadelnej sále Zonnenhuis Amsterdam.
Paradiso začala ako “Kozmické relaxačné centrum” a za svoj život hostila nie len svietiace mená svetovej hudobnej scény ale aj poskytla platformu mnohým iným progresívnym a netradičným projektom. Z iniciatívy Paradisa vznikol aj festival Sonic Acts, ktorý funguje od roku 1994 a každý rok sa venuje prepájaniu súčasného umenia a výskumu prostredníctvom inej témy medzinárodnej konferencie, koncertov a performancií.
Práve Sonic Acts v spolupráci s Paradisom boli zakladajúcimi členmi siete Re-Imagine Europe, ktorej cieľom je spojiť podobne zmýšľajúce európske centrá kultúry a zabezpečiť, aby medzi sebou priamo komunikovali, posúvali a odporúčali si performerov a performerky, návštevníkov a zdieľania vhodné nápady. REI má za hlavný cieľ prepájať spoločenské, kultúrne a politické diania naprieč Európou o to viac, že súčasná situácia má tendenciu ľudí aj na malom kontinente rozdeľovať.
Samotný festival Sonic Acts sa pod hlavičkou Sonic Acts Academy uskutoční až v zime, do Amsterdamu sa cez leto oplatí už kvôli preslávenému koncertnému Paradisu. Jeho program je bohatý celoročne – ak počas Áštvorkových prázdnin zavítate do Holandska, môžete ešte v júli stihnúť koncert SOJA či the Wailers alebo tanečný queer festival Milkshake. August otvára vypredaný dvojkoncert Patti Smith, juhoafrický pesničkár Sean Koch alebo speváčka Pheobe Bridgers z LA a naozaj veľké množstvo ďalších interprétov.
foto: Pieter Kers