15. novembra

Drama Queer v A4

Divadlo NoMantinels organizuje druhý ročník divadelného festivalu Drama Queer. Prebiehať bude od 20. do 23. novembra v A4. Témou tohtoročného festivalu je ženská identita v umení, či už z pozície ženy – tvorkyne, ženy – hlavnej postavy alebo homosexuálnych tvorcov, ktorí nazerajú na umenie femínnou optikou.
Program festivalu sa okrem divadelných inscenácií sústreďuje aj na ženskú aktuálnu slovenskú poéziu, hudobnú scénu a ženy – odborníčky a aktivistky v problematike LGBTI ľudí.

Festival sa skladá z hlavného a off programu. V hlavnom programe môžete vidieť inscenácie: Lab.oratórium sexuallity z Divadla NoMantinels, Žena ako žena z Divadla Pôtoň, Nikdy nezaliaty čaj Jara Viňarského a performanciu Samson Lýdie Petrušovej a Veroniky Pavelkovej. V off programe tému festivalu dopĺňa inscenáciou Svatební kytice Perfídní divadlo z Prahy, autorské čítanie slovenských poetiek Mirky Ábelovej, Kataríny Kucbelovej a Ivony Pekárkovej, koncert Zuzany Mikulcovej a diskusia s aktivistkami Janou Jablonickou – Zezulovou a Romanou Schlesinger.

Festival ponúka priestor na diskusie po každom podujatí, kde môžete komunikovať o postavení a zobrazení ženy v slovenskom umení. Je nutné, aby ženskú výpoveď stvorila iba biologická žena? Majú ženy v slovenskom umeleckom prostredí dostatok priestoru a možností? S akými prekážkami sa stretávajú? Aj na tieto otázky získate na festivale Drama Queer odpovede.

Program festivalu:
20.11.
19.00
otvorenie Divadlného festivalu Drama Queer

20.00
A. Kuruc: Lab.oratórium sexuality
Divadlo NOMANTINELS
Dokumentárna drámu o živote Imricha Matyáša – prvého teplého aktivistu. Historická reflexia nám ukazuje, ako sa minulosť prelína so súčasnosťou a ako sú mnohé Matyášove myšlienky aktuálne aj dnes.

21.30
diskusia s aktivistkami Janou Jablonickou Zezulovou a tvorcami inscenácie

21.11.
18.00
Nová slovenská poézia
Mirka Ábelová, Katarína Kucbelová a Ivona Pekárková

K. Kucbelovej nedávno vyšla nová zbierka básní Vie, čo urobí.
Svoju druhú zbierku básní nazvala M. Ábelová provokatívnym názvom Na!.
Tak ako M. Ábelová aj Ivona Pekárkov vyhrala literárnu súťaž Básne a na medzinárodnom festivale poézie (European poetry tournament) v Sarajeve získala cenu publika.
Podujatie pripravilo OZ literarnyklub.sk

https://www.facebook.com/events/1508788749390673/

20.00
Gabriela Alexová: Žena ako žena
Divadlo Pôtoň
Inscenácia Žena ako žena mapuje vybrané literárne diela sledujúc pritom postavenie a pozíciu ženy v slovenskej literatúre.

21.30
Koncert Zuzany Mikulcovej a jej skupiny

22.11.
18.00
Lýdia Petrušová a Veronika Pavelková: Samson

Sme združenie dvoch žien a združenie si hovoríme iba preto, lebo to znie dôstojne. Sme tie, ktoré dôstojnosti prepožičiavajú svoje bláznivé srdcia, aby mohli medzi ľuďmi tráviť chvíle. Ľudí milujeme, ale väčšinou sa nás boja. Alebo si nás obľúbia, lebo nevedia ako inak.
Autorské performance o sile priateľstva, prítomného okamihu, očarení ideálmi.
Koncept, réžia, účinkujú: Lýdia Petrušová a Veronika Pavelková
Dramaturgia:Martin Hodoň
Predstavenie vzniklo s podporou projektu Mliečne zuby.

20.00
Nikdy nezaliaty čaj
Jaro Viňarský
Koncept, choreografia, scéna, svetelný dizajn a interpretácia: Jaro Viňarský
Tanečné sólo Jara Viňarského Nikdy nezaliaty Čaj, za ktoré získal tento choreograf a tanečník v roku 2003 druhú cenu v choreografickej súťaži Jarmily Jeřábkové pre mladých choreografov do 30 rokov v Prahe, skúma hranice mužského a ženského sveta v človeku, rovnako ako rozpor medzi spoločenskou rolou muža a jeho skutočnými vnútornými pocitmi.

23.11.
16.00
Svatební Kytice
Perfidní divadlo, Praha
Nepoliticky korektná komédia z prostredia Ministerstva školstva a osvety.
Réžia: Milan Remáč
Hrajú: Pavel Rulf. Lukáš Vejražka, Vladislav Jursík, Zdeněk Doskočil, Petr Seidl, Marek Labuta nebo Martin Duchoň, Jan Valenta

20.00
Výhybka (sála)
Divadlo NOMANTINELS, Bratislava
Vstúpte s nami do sveta ženskej futbalovej ligy. V tomto kole si zmerajú sily dvaja odvekí rivali.
Réžia a úprava textu: Zuzka Liptáková
Hrajú: Martina Zemancová, Martina Karasová a Lenka Čierniková