nov

06

nedeľa o 13:00

Filmový festival Jeden svet 2022. Deň 2

vstupné:

6

Jeden svet / Human Rights Tattoo

Nedeľa / celý deň / vstup voľný

1 cm2 tvojej kože za ľudské práva!
Všetky ľudské bytosti sú si rovné. Môžeme slobodne žiť, milovať, pracovať, tancovať, smiať sa, písať, hovoriť, voliť, cestovať a debatovať. Sme si rovní bez ohľadu na náš vek, národnosť, pohlavie, pôvod, farbu pleti, sexuálnu orientáciu alebo politické preferencie. Sloboda a rovnosť sú skrátka základnými kameňmi toho, čo znamená byť človekom. Všeobecná deklarácia ľudských práv je právne nezáväzná rezolúcia pozostávajúca z 30 článkov vyhlásených Valným zhromaždením Organizácie Spojených národov v roku 1948. Keďže tieto práva sú dôležité pre každého, ale zďaleka nie sú rešpektované na celom svete vznikol projekt Human Rights Tatoo. Od roku 2012 tetuje 6 773 písmen Všeobecnej deklarácie ľudských práv na pokožku 6773 ľudí po celom svete. Staň sa jedným z nich! Prihlás sa na stránke: https://info.humanrightstattoo.org/getting-a-tattoo/
www.jedensvet.sk

Video: https://youtu.be/cfJ-Sm9e5m0

 

6

Jeden svet / Mjanmarské denníky

Nedeľa / 14.00 / kino / 5 € na mieste / 4 € zľavnené / 35 € permanentka / 30 € zľavnená permanentka

Myanmar Diaries, réžia The Myanmar Film Collective, Holandsko, Mjanmarsko, Nórsko, 2022, 70 min., ST

Hybridný film o živote v režime teroru v Mjanmarsku po vojenskom prevrate 1. februára 2021, podaný prostredníctvom osobných príbehov skupiny anonymných mladých mjanmarských filmárov. Film zobrazuje cestu Mjanmarska od vojenského prevratu k celonárodným protestom a občianskym nepokojom a ich barbarskému potlačeniu, pri ktorom uväznili a zavraždili tisíce pokojných demonštrantov, až po rastúce ľudové ozbrojené povstanie proti tejto monštruóznej vojenskej junte.

www.jedensvet.sk

 

6

Jeden svet / Shabu

Nedeľa / 17.00 / kino / 5 € na mieste / 4 € zľavnené / 35 € permanentka / 30 € zľavnená permanentka

r. Shamira Raphaëla, Holandsko, Belgicko, 2021, 75 min., ST

Štrnásťročný Shabu rád spieva, bubnuje, tancuje a smeje sa. Žije v dynamickom a láskyplnom prostredí notoricky známeho rotterdamského bytového projektu De Peperklip, kde sa všetci poznajú a vzájomne podporujú. Toto leto bude podporu rozhodne potrebovať. Nahneval totiž najdôležitejšiu ženu svojho života – babičku. Kým bola na dovolenke v Suriname, zobral si bez dovolenia jej auto a nabúral ho. Namiesto toho, aby trávil leto ponorený do hudby, musí teraz pracovať a zarobiť si peniaze na opravu auta.
www.jedensvet.sk

trailer: https://youtu.be/EgOHqFC1xBU

 

6

Kapitalks na Jednom svete: Ľudské práva pod kožou

nedeľa / 20.00 / diskusia / vstup voľný

diskutujú holandský umelec S. van Bussel, riaditeľka Ligy za ľudské práva Z. Števulová, moderuje M. Lipták 

 

Vo februárovom čísle Kapitálu viedla reportérka Sára Činčurová rozhovor s holandským umelcom Sanderom van Busselom, ktorý na tohtoročnom Jednom svete vytetuje 70 ľuďom na kožu text Deklarácie ľudských práv. Sander sa venuje komunitnému umeniu, spájaniu ľudí, sociálnej interakcii a experimentálnemu umeniu. Je aj iniciátorom projektu Human Rights Tattoo, ktorý vznikol v roku 2012. Jeho cieľom je vytetovať celý text Všeobecnej deklarácie ľudských práv prostredníctvom 6 773 jednotlivých písmen rôznym ľuďom po celom svete. Tí si svoje písmeno nevyberajú, tetuje sa v poradí slov a písmen deklarácie. Sander sa rozhodol uskutočniť tento projekt po tom, ako v roku 2004 zavraždili v Keni jeho priateľa, reportéra Stevena Naysha. Odvtedy sa eventy tetovania za ľudské práva organizujú po celom svete v spolupráci s múzeami, univerzitami, organizáciami, festivalmi, tetovacími salónmi. Písmeno si dali vytetovať už tisíce ľudí. Nie je to práca jedného umelca, ale celej komunity ľudí, doposiaľ zo 76 krajín. V diskusii so Zuzanou Števulovou, riaditeľkou Ligy za ľudské práva, bude Sander hovoriť o svojom projekte a o prepájaní umenia s otázkou ľudských práv. 
www.jedensvet.sk

vstupné: