máj

12

nedeľa o 19:00

Divadlo Pôtoň: Swing Heil!

vstupné: predpredaj 9 € / 4 € zľavnené // na mieste 12 € / 8 € zľavnené

Libreto: Michal Ditte, Iveta Ditte Jurčová; réžia: Iveta Ditte Jurčová; výtvarný koncept: Iveta Ditte Jurčová, Katarína Caková; dramaturgia: Marek Godovič; hudba: Ivan Acher; sound dizajn: Milan Slama, Lukáš Kubičina; light dizajn: Michal Ditte; pohybová spolupráca: Tom Rychetský, Denisa Musilová; výroba objektov a bábok: Katarína Caková; výroba mechanického objektu: Peter Kvitkovský; projektový manažment: Monika Škojcová, Michal Ditte, Ľudmila Kvitkovská; učinkujú: Ela Lehotská, Denisa Musilová, Tom Rychetský, Filip Jekkel

Koprodukčný medzinárodný projekt Divadla Pôtoň a Horáckého divadla Jihlava zaostruje pozornosť na subkultúru vyznavačov jazzu a swingu, ktorá stála v období druhej svetovej vojny v opozite voči totalitnému nacistickému režimu. Inscenátori pracovali s fragmentami dvoch autentických príbehov z obdobia druhej svetovej vojny. Prvým je príbeh tanečnice, choreografky a výtvarníčky Niny Jirsíkovej, ktorá bola azda ako jediná Češka deportovaná do koncentračného tábora Ravensbrück za svoj tanec v baletnej inscenácii Pohádka o tanci. Nositeľkou druhého príbehu je Anna Goldsteiner, z malého mestečka Pulkau v dolnom Rakúsku, ktorej sťali hlavu kvôli tomu, že povolila miestnym mládežníkom – vyznávačom jazzu a swingu – stretávať sa v jej byte. Swing Heil! je fúziou činoherného, tanečného, objektového a fyzického divadla.

Inscenácia získala Mimoriadnu cenu poroty festivalu Nová dráma / New drama 2021 a nomináciu na Cenu akadémie divadelných tvorcov za najlepšiu inscenáciu divadelnej sezóny 2020/2021.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislavy.

vstupné: predpredaj 9 € / 4 € zľavnené // na mieste 12 € / 8 € zľavnené