29. januára

FEBRUÁR V ÁŠTVORKE

Malý mesiac s veľkým programom začne hneď trojitou dávkou ženskej hudobnej vzbury a bude pokračovať programátorskými workshopmi, mnohými (nielen) francúzskymi filmami, poľskou animáciou a domácim SkRATom v jeho rôznych podobách.

HUDBA v A4

Hneď prvý februárový večer odštartujeme veľkolepo – troma koncertami hudobníčok Klein (Hyperdub, UK), Ewa Justka (PL/UK) a Nina Pixel – Black Acid (SK/DE). Vychytená Klein z Londýna donesie sociálne-kritickú víziu hudby a svoje popové zrnité koláže mixované s R&B a experimentálnou elektronikou. Poľská Ewa Justka príde aj so svojimi DIY syntetizátormi, hacknutými elektrickými obvodmi a svetelnou šou. A v neposlednom rade domáco-berlínska Nina Pixel odpremiéruje špeciálnu verziu zvukovej básne Bias Loop spoza hraníc techna a rituálnych rytmov v zvukových krajinách.

Toto nové dielo Niny Pixel vzniklo na základe spoločnej objednávky amsterdamského festivalu Sonic Acts a A4 v rámci projektu medzinárodnej spolupráce Re-Imagine Europe a namiesto festivalu NEXT odznie na štart februára.

Elektronickou a experimentálnou hudbou navnadení a navnadené sa môžete prihlásiť na workshop live-codingu s TidalCycles pod vedením hudobníka a programátora Fera Királya. Prístupný aj pre tých, ktorý nemajú s programovaním a s hudbou skúsenosť, workshop sa sústredí na tvorbu zvuku a vizuálov a vytváranie algoritmov s open-source softvérom TidalCycles. Prihláste sa na workshop@A4.sk a skúste si vnímanie elektronickej hudby z druhej strany počas tretieho februárového víkendu.

Na koniec februára nás čaká pravidelný prednáškový cyklus Petra Dolníka o hudbe, Futurit. Tentokrát rozoberie ženské hudobníčky a ich tvorbu – prihliadajúc na potrebu ich viditeľnosti a počuteľnosti v kontexte súčasného feminizmu a problému stále nízkeho výskytu žien v rôznych žánroch umenia. Čaká nás rodová pestrosť, originálne autorky, hnev riot grrrls aj experimenty súčasných elektronických hudobníčok.

VÝTVARNO v A4

Hneď prvého februára otvoríme v priestoroch A4 Kafé novú výstavu, výtvarníčky Lucie Mičíkovej, ktorej tvorba sa pohybuje medzi kresbou, maľbou a objektom. Pracuje s časom, kolážou a vrstvením minulosti, čo uvidíte aj v jej aktuálnom projekte, ktorý predstaví u nás – Cave Deep Mountain High.

Umenie aj pre tých najmenších je už pravidelnou súčasťou programu A4 – preto pripomíname obľúbené detské dielne maliarky Moniky Pascoe Mikyškovej pod názvom Čo sú tie IZMY?, ktoré sa prakticky aj teoreticky zaoberajú umením dvadsiateho storočia. Každý štvrtok sú pre deti prichystané nie len výtvarné potreby, ale aj hravo podané rozdiely medzi minimalizmom a pop-artom.

KINO v A4

Kino Inak je ďalšou vitálnou časťou života A4. V dramaturgii Tomáša Hudáka tento mesiac v spolupráci s Francúzskym inštitútom uvedieme ZOOM na súčasného autora Arnauda Des Pallièresa a tri jeho žánrovo, štýlovo a formálne rôznorodé filmy Park, Michael Kohlhaas a Sirota. Najprv mysteriózna a pochmúrna adaptácia románu, neskôr historický film ako štúdia charakteru a pomsty s Madsom Mikkelsenom a na koniec psychológia utekajúcej ženy v spolupráci so scenáristkou Christelle Berthevas.

Neskôr v Kine Inak uvidíte film Hranica režiséra Aliho Abbasiho o dôstojníčke colnej služby s výnimočným čuchom, film Striedavá starostlivosť v réžií Xavier Legranda či prehľad najlepšej súčasnej poľskej animácie vo výbere festivalu O!PLA 2018. Na koniec februára sme pre vás pripravili výnimočný belgický film Dievča od Lukasa Dhonta, ktorý citlivým spôsobom portrétuje skúsenosť 15-ročnej transrodovej baletky Lary.

DIVADLO v A4Vo februári niekoľkokrát uvedieme nové predstavenie domáceho divadla SkRAT Tiene pochybností o minulosti, prítomnosti a neschopnosti. “Óda na spoluprácu” vznikla aj vďaka kolaborácií s českým divadlom Rádio Ivo. SkRAT vo februári odohrá aj predstavenia Mono, Stredná Európa ťa miluje a optimistický opus Umri, skap a zdochni…!!!


Príďte si užiť koniec zimy a najkratší mesiac v roku do Áštvorky!