07. októbra

Festival Bratislava v pohybe bude v znamení tanečného divadla

|

V piatok 10. októbra odštartujte 18. ročník medzinárodného festivalu súčasného tanca Bratislava v pohybe. Zameraný je na tanečné divadlo a predstavia sa v ňom výnimočné svetové súbory. Festival v A4kepotrvá v čase od 11. do 24. októbra, kedy u nás uvidíte tanečníkov z Maďarska, Izraela i Českej republiky.
Program:
11/10 DÁNYI – MOLNÁR – VADAS (MAĎARSKO): SKIN ME
Tanečníci Viktória Dányi, Csaba Molnár, Zsófia Tamara Vadas a experimentálni hudobníci Áron Porteleki a Ádám Czitrom hovoria o svojich vzťahoch, láskach, aférach a aby sa k nim dostali bližšie mapujú ich, obnažujú a rozbíjajú. Scény vybudované na tanci a živej hudbe sa približujú k našim životom, sú hravé a odhaľujúce lásku.

Tanečníci Viktória Dányi, Csaba Molnár, Zsófia Tamara Vadas a experimentálni hudobníci Áron Porteleki a Ádám Czitrom hovoria o svojich vzťahoch, láskach, aférach a aby sa k nim dostali bližšie mapujú ich, obnažujú a rozbíjajú. Scény vybudované na tanci a živej hudbe sa približujú k našim životom, sú hravé a odhaľujúce lásku.
http://www.a4.sk/program/2014-10-11-20-00 || http://www.abp.sk/page29/index.html

12/10 NIV SHEINFELD & OREN LAOR (IZRAEL): TWO ROOM APARTMENT
Duet Two Room Apartment používa jednoduchý jazyk tanca a minimalistickú estetiku. Skúma pojem života ako rámec, pričom sa venuje rozmanitým kontextom od tých všeobecných akým je štát, armáda a rodina, až po osobný, ktorý skúma intímny vzťah páru či samotného jednotlivca. Hranice vidí dvojako. Na jednej strane sú to tie, čo sú medzi štátmi, alebo dvoma izbami, a na strane druhej sú to hranice v nás samých – naše vlastné obmedzenia, hranice etiky, hranice, ktoré dávame sami sebe.
Táto práca je považovaná za míľnik vo vývoji nezávislej choreografie v Izraeli. Jej originálna verzia získala mnoho ocenení medzi inými i na choreografickej súťaží Bagnolet (Francúzsko). Niv a Oren pripravovali svoju verziu tejto choreografie viac ako rok. V roku 2013 získala v Izraeli cenu kritikov za najlepšie predstavenie roku.

choreografia a interpretácia: Niv Sheinfeld & Oren Laor Založené na práci, ktorú vytvorili v roku 1987 Liat Dror & Nir Ben Gal Hudba: Ori Vidislavski Konzultant: Keren Levi Svetelný dizajn: Netta Koren, Wil Frikken Kresba: Ruth Gwily
Manažment skúšok: Carmit Burian, Yael Venezia Špeciálne poďakovanie Liat & Nir za súhlas na opätovné uvedenie práce. Koprodukcia: Centre National de la Danse – Paris, Grand Theatre – Groningen, s pomocou Israeli Lottery Fund for Arts and Culture.

http://www.a4.sk/program/2014-10-12-20-00 || http://abp.sk/page31/index.html

24/10 SPITFIRE COMPANY (ČESKÁ REPUBLIKA): ANTIWORDS
Čo sa stane keď sa slová hry Václava Havla preložia do slov fyzického a výtvarného divadla? Spitfire Company sa nenechala zviazať slovami a reáliami Havlovho absurdného dialógu. Zaujala ich bezvýchodisková situácia, v ktorej sa obe postavy jeho hry Audience nachádzajú a našli v nej veľa súvislostí s črtami a povahou českej spoločnosti. Za slovami objavili existenciálnu úzkosť sublimovanú do rituálov pivnej kultúry. Výkony protagonistiek budia u divákov smiech aj hrôzu. Tému Havlovej hry vystihujú možno naliehavejšie než by to dokázali klasické herecké výkony. V hlavných úlohách sú spolu s aktérkami inscenácie i veľké hlavy od sochárky Pauliny Skavové a hudba Sivan Eldar špeciálne komponovaná pre túto inscenáciu.

Koncept: Miřenka Čechová, Petr Boháč
Réžia: Petr Boháč
Účinkujú: Jindřiška Křivánková / Tereza Havlíčková, Miřenka Čechová
Hudba: Sivan Eldar, Karel Gott
Svetelný dizajn: Martin Špetlík
Masky: Paulina Skavova
Výkonná produkcia: Tereza Havlíčková
Produkcia: Spitfire Company & Palác Akropolis

http://www.a4.sk/program/2014-10-24-20-00 || http://www.abp.sk/page33/index.html

|