05. septembra

FRESH AIR prináša nový vzduch

FRESH AIR je medzinárodný projekt A4-ky, zameraný na súčasné tendencie vhudbe, divadle, filme avizuálnom umení. Už tento utorok 6. septembra otvárame projekt vrámci sekcie Kino inak islandským filmom Niť . Hlavnou myšlienkou projektu je objavovať, prezentovať a nechať sa inšpirovať novými tendenciami živej kultúry a umenia zNórska, Islandu a iných krajín na Slovensku. Projekt prinesie do A4-ky popredné kapely, filmy aumelcov nielen zo Škandinávie.

Nadšenci súčasného umenia sa môžu tešiť na sériu deviatich koncertov novej hudby i 12 neopozeraných škandinávskych filmov o umení a aktuálnych spoločenských témach. Priaznivcov divadelnej tvorby zaujme vystúpenie divadla Stella Polaris na StaniciŽilina-Zárečie.

Vrámci projektu prebehnú v Bratislave dve koprodukčné projekty medzi slovenskými a renomovanými umelcami zNórska, Škandinávie adalších krajín Európy. Prvým, spoločným projektom bude rezidencia renomovaného nórskeho elektronického hudobníka Thora Magnussona spolu so slovenskými azahraničnými experimentálnymi umelcami. Druhou novou koprodukciou bude medzinárodný projekt spolupráce štyroch bubeníkov (​Michaela Antalová, Chris Corsano, Will Guthrie, Øyvind Skarbø). Výsledné diela budú prezentované na 17. ročníku festivalu NEXT vnovembri 2016 vBratislave. Slovenskí umelci sa následne predstavia tiež na festivaloch Piksel (http://piksel.no/) a Borealis (http://www.borealismusicfestival.com) vnórskom Bergene.

Programová sekcia Kino inak v A4 bude premietať 12 škandinávskych filmov zameraných na umelecké, ale aj významné celospoločenské témy. Objavný a inšpiratívny bude hneď úvodný film Niť islandskej režisérky Uny Lorenzen. Tento kreatívny dokument s animovanými pasážami divákom priblíži, ako sa z tradičných remesiel háčkovania apletenia stal jeden z najhorúcejších trendov v modernom umení. Film sleduje umelcov z rôznych častí sveta (street artistka, divadelný súbor, konceptuálna umelkyňa atď.), ktorí prinášajú novým spôsobom niť do ulíc a do našich životov. Premietanie začne tento utorok 6. septembra (viac informácií na FB: https://www.facebook.com/events/280443625660024/).

Koncertnú sériu otvorí vo štvrtok 20.10. nórsko-americké experimentálne duo Beam Splitter, ktorých hudba kombinuje zvuky violončela, trombónu ahlasu. Vsobotu 29.10. privíta kultúrny priestor A4 nórsky ambientný projekt Deaf Center a holandského lutnistu Jozefa van Wissema, známeho tiež zo spolupráce s kultovým režisérom Jimom Jarmuschom. 8.11. bude nasledovať koncert avantgardnej improvizačnej skupiny Supersilent, ktorá od svojho vzniku vroku 1997 patrí kšpičke nielen na škandinávskej scéne. Séria koncertov a premietaní bude pokračovať až do apríla 2017.

Vďaka projektu na Slovensko zavíta aj pouličné nórske divadlo Stela Poralis, ktoré v kultúrnom centre Stanica Žilina-Zárečie odohrá predstavenie svojej hry – Život (Zanka). Hra prezentuje romantický atragický príbeh potulného umelca, príbeh vktorom sa preplieta realita aumenie aje sprevádzaná mixom rómskej hudby asúčasného jazzu.

Projekt FRESH AIR: Súčasné trendy v hudbe, kine, divadle a mediálnom umení, bol podporený zgrantov Európskeho hospodárskeho spoločenstva, Nórskych grantov aštátneho rozpočtu Slovenskej republiky, vcelkovej výške 160 430 €. Pre viac informácií ofondoch EHP navštívte www.eeagrants.sk„Zachráňme dedičstvo našich predkov“ – „Save the heritage of our ancestors“.