08. januára

Január v A4

Január je ako taký veľký nekončiaci pondelok. Škola, práca alebo skúškové volá, je po sviatkoch a často rýchlo aj po predsavzatiach, ale zároveň je to aj nový začiatok, reštart a návrat do života, ktorý sa len tak kvôli nejakej zmene v kalendári nezastaví! Nezastavujeme sa ani my, a na príjemný januárový “pondelok” sme vám prichystali veľa potešenia aj poučenia, nech 2018 hneď od začiatku stojí za to.

HIGHLIGHT MESIACA

14 rokov A4

Začneme teda veľkým potešením (nie že by naše náučnejšie akcie a prednášky neboli zábavné) a to narodeninovou párty – koho iného, ako nás – štrnásťročnej A4-ky! 19. januára oslávime naše fungovanie koncertom a after-party s bohatým programom. Oslavovať s nami bude aj švajčiarska elektronická diva, hudobníčka a speváčka Aïsha Devi, ktorej vystúpenia pripomínajú tanečné energetické rituály so spirituálnym nádychom. Atmosféru jej vizuálne bohatých a teatrálnych videoklipov prenesie aj na pódium vrámci jej live show s projekciou. Z domácej scény privítame “hybrid club music” projektu Isama Zing, za ktorým stojí Jonatán Pastirčák alias Pjoni. Tešte sa na tanečné beaty, vibrujúce basy a chytľavé melodické linky, spracované terénne nahrávky aj syntetické zvuky. Dobrú áfterku zaručí ‘Birthday’ Dj Admiral (Andrej Kolenčík), ktorého môžete poznať aj pod pseudonymom DJ Miletička. Ďalšie podrobnosti budeme odhaľovať na webe postupne, no už teraz pripomíname, že narodeninových osláv nikdy nie je dosť – najmä, keď ich organizuje niekto, kto má 14 rokov a žiadnu večierku.

HUDOBNÁ DISKUSIA

Teasing #6 / Dominik Suchý (TITTINGUR)

Aj tento rok prinášame podnetnú kombináciu prednášok, diskusie a počúvania hudby v edícií Teasing. 10. januára sa príďte pozrieť na Dominika Suchého z dvojce TITTINGUR, ktorý sa venuje experimentálnej aj noisovej tvorbe a zvukovému dizajnu. Počas svojho pôsobenia v zahraničí vydal dva albumy (v Londýne, Dánsku, či na Islande) a v rámci diskusie čo-to pustí, zahrá a porozpráva o svojej tvorbe. Večerom nás prevedie Tea Tralna.

WORKSHOPY

Super zvuky v SuperCollideri

SuperCollider je programovací jazyk používaný na prácu so zvukom – ponúka efektívne prostredie pre algoritmickú a generatívnu kompozíciu, live coding, syntézu a spracovanie zvuku. Je tiež open source, funguje na väčšine operačných systémov a preto je lákavé vyskúšať si s ním prácovať.

Úvodný workshop kurzu o programovaní zvuku a hudby uvedie 16. januára Fori Király a pozýva naň nie len tých, ktorí majú s programovaním skúsenosti. Cyklus je určený pre všetkých, ktorí sa venujú hudbe, kompozícií, pracujú so zvukom vo voľnom umení, alebo sú nadšení pre elektronickú hudbu.

What the hell Noturno is? – Eduardo Matos

Tento mesiac vám ponúkneme nielen výtvarný a hudobno-programátorský ale aj filmový workshop, tentokrát vedený oceňovaným brazílskym režisérom Eduardom Matosom. Pozývame vás aj na premietneme jeho úspešného krátkeho filmu Noturno, ktorý obehol svet festivalov. V asamblážových obrazoch zobrazuje dve postavy – muža a dievča z malej nemeckej dediny, ktorí toho majú spoločného viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať – osamelosť, záujem o fotografiu a život mimo spoločnosti. Po premietaní zostaňte na tešiť na diskusiu – režisér prišiel z opačnej strany planéty!

DETI

Manuál sprievodcu známymi obrazmi / 19. stor.

Už druhé kolo výtvarných dielní pod vedením lektorky výtvarníčky Moniky Pascoe Mikyškovej nás čaká od 11teho januára. Tentokrát sa budeme venovať umeniu 19. storočia – a to aj po obsahovej a náučnej stránke, no samozrejme aj prakticky, s farbičkami, štetcami, lepidlami a farebnými papiermi v rukách našich mladých kurzistov. Manuál sprievodcu známymi obrazmi / 19. stor privíta deti od 4 do 11 rokov v dvoch po sebe idúcich turnusov.15:15 (7-11 r.),16:30 (4-6 r.).

PREDNÁŠKY

Palo Fabuš: Je možné demokratizovať samotnú realitu?

Ak vás zaujíma vzťah digitálnej technológie, spoločnosti a ľudského údelu, príďte si vypočuť prednášku Pala Fabuša o fikcii, realite a jej zmenách na pozadí technologického vývoja okolo nás. Palo Fabuš je šéfredaktorom časopisu Umělec a už od svojich štúdií sa venuje informatike, mediálnej teórií a sociológií. Prvá prednáška cyklu otvorí 12. januára otázky reality tvorenej a spoznávanej technológiou a politizáciou tohto fenoménu.

KINO INAK

Varga

Na domácej dokumentárnej filmovej scéne vznikol prednedávnom filmový portrét hudobníka Mariána Vargu z dielne mladej režisérky Soni Maletzovej, ktorá film osobne uvedie u nás v Áštvorke 21. januára.

43 rokov bratislavského metra

Ďalší film, ktorý uvedieme 24. januára, vznikol tiež na domácej scéne a venuje sa lokálnej téme doteraz nezrealizovaného projektu bratislavského metra. Metro je legenda, sen a tiež ukážka neschopnosti komunálnej politiky (vy)riešiť dopravu v hlavnom meste. Krátky dokumentárny film Lucie Kašovej o projekte, z ktorého ostal tristometrový tunel, hľadá odpoveď na otázku, kde sa stala chyba. Po filme nasleduje diskusia o doprave v Bratislave, na ktorú máme isto všetci veľa názorov.

IFFR Live 2018

(26.-28.)

V rámci nášho filmovo bohatého programu na januára vám ponúkame aj možnosť stať sa súčasťou jedného z najväčších filmových festivalov v Európe. Medzinárodný filmový festival v Rotterdame sa ocitne na niekoľko premietaní aj v Bratislave. Priamo počas trvania rotterdamského festivalu premietne Kino inak filmy z jeho aktuálneho programu a ponúkne interaktívny live stream diskusií s tvorcami. Festival v Rotterdame je známy svojím inovatívnym prístupom a vyhraneným vkusom, uvádza mladé, progresívne a netypické filmové diela. V A4-ke premietneme hneď šesť filmov, na ktoré odporúčame zobrať aj zahraničných známych, všetky budú mať anglické titulky. Tento výber tiež dávame do pozornosti s feministickým žmurknutím, každý z nich bol režírovaný režisérkou.

Film Pin Cushion (GB) je štúdiou vzťahu matky a dcéry od režisérky Deborah Haywood. La Holandesa, réžia Marleen Jonkman (NL/DE) rozpráva príbeh Maud a jej dobrodružstve po odchode od svojho manžela v Čile. Film Amateurs (SE) v réžií Gabriely Pichler satiricky predstavuje vytrácajúcu sa komunitu v Švédsku, ktorá príchodom investora dostane novú nádej. Blue My Mind (CH) of Lisy Brühlmann sleduje netradičné dospievanie svojej hlavnej hrdinky. Nico (IT) je biografiou legendárnej speváčky Nico v réžií Susanny Nicchiarelli a napokon uvidíte film Nina (PL) of Olgy Chajdas o učiteľke, ktorá s manželom hľadá náhradnú matku, ktorá by im vynosila potomka. Premietania budú prebiehať počas troch dní.